Nemá stály volebný tím, ani centrálu, kde by sa denne stretávala so spolupracovníkmi a preberali stratégiu pred prvým kolom prezidentských volieb. Bohumila Tauchmannová ráno o pol ôsmej vyzdvihne na Hlavnej stanici kolegyňu Janu Kuklovú, ktorá príde z Hlohovca a ponáhľajú sa spolu do práce. Vo firme, ktorá organizuje národné projekty spoločenskej zodpovednosti, chystajú veľkú konferenciu.

“Predvolebnú kampaň si robím popri mojej práci, a moje kolegyne mi pomáhajú, ako Janka,” hovorí Bohumila Tauchmannnová, druhá žena, ktorá v tohtoročných prezidentských voľbách kandiduje na prezidentku.

 

Bohumila Tauchmannová a Jana Kuklová.  Foto - autorka

 

Tauchmannová prešla 150 miest

Jana Kuklová pozná svoju šéfku 20 rokov a berie ju skoro ako rodinu. “Najprv som ako novinárka chodila na konferencie ich firmy, ktorá organizovali medzinárodné konferencie, v roku 2004 som k ním nastúpila na PR a marketing a teraz robím aj projektovú manažérku,” hovorí. “Keď mi pred dvoma rokmi Bohumila oznámila, že ide kandidovať, povedala som jej, že do toho by som nešla. V tom momente som bola presvedčená, že Slovensko nie je pripravené na ženu prezidentku,” hovorí Jana Kuklová. Svoju šéfku však podporuje.

“Úprimne vždy povie, čo si myslí a je to veľmi pozitívny človek, ktorý si vie získať ľudí,” hovorí o jej silných stránkach. Keď bola Bohumila Tauchmannová zbierať podpisy v Hlohovci, Jana jej priniesla vodu a jedlo.

 

Prečítajte si

O post prezidenta zabojuje 13 mužov a dve ženy

 

Podnikateľka a občianska aktivistka Bohumila Tauchmannová začala podpisy pod svoju kandidatúru zbierať v septembri 2017 v rodnom meste Martin. “To bolo v deň mojich 59. narodenín a ako 60-náročná som potom oznámila, že som nazbierala dostatočný počet podpisov,” hovorí. Prešla 150 slovenských miest, hovorila s asi 7000 ľuďmi. “Iba traja ma naozaj agresívne posielali k sporáku ako ženu. Väčšina ľudí oceňovala moju odvahu, s akou som putovala po Slovensku sama.” Šéfom jej kampane je jej manžel Miroslav, ale ten ju nesprevádzal. Musel pracovať vo svojej firme a zarábať.

 

Foto - archív BT

 

 

Tauchmannová chodila s dvoma taškami

Bohumila Tauchmannová chodila po Slovensku s dvoma taškami. V jednej mala osobné veci, v druhej stolík, aký vidíte v supermarketoch, keď sa robia ochutnávky. “Stála som pri stolíku štyri až sedem hodín, podľa počasia,” hovorí.

“Keď bola v Hlohovci, bol strašný vietor, hľadali sme kamene, aby sme zaťažili stánok, ale aj tak ho vietor roztrhal,” dodáva Jana Kuklová.

Podpisy zbierala aj pred Divadlom Jonáša Záborského v Prešove. “Je to môj pra, pra, pra ujo,” hovorí Tauchmannová, rodená Záborská. Chcela sa aj odfotiť s jeho obrazom v divadle, ale vedenie nesúhlasilo. “Povedali mi, že som politička a nepustili ma. Keď budem prezidentka, tak už to asi problém nebude,” smeje sa.

Každý ôsmy človek sa jej na hárok podpísal. Občas si pripadala ako žobrák, čo žobroní o podpisy. “Jeden pán mi povedal, že drobné nemá,” smeje sa Tauchmannová a chváli bezdomovcov, ktorí jej občas postrážili stánok, aby si mohla odskočiť na toaletu.

Tak vznikol jej slogan - Prezidentka ulice. “Vymysleli mi to ľudia,” dodáva Tauchmannová.  

 

Foto - archív BT

 

Tauchmannová: Neodstúpim

Nazbierala podpisy a na kampaň minula asi 30-tisíc eur. “Desať tisíc som si požičala od kamarátov a budem im to splácať, zvyšok, to som vybielila náš rodinný účet,” vysvetľuje. Po roku a pol mala v prieskumoch 0 percent, teraz má pol percenta. “Chcem napísať knihu Pán percento (Pani Percentová - poz.red.) ako politickú satiru na to, čo som všetko zažila v kampani,” prezrádza Tauchmannová.

 

Otázka, či neodstúpi v prospech iného kandidáta ju hnevá. Tlačili na ňu politici a médiá sa je to pýtali dookola. Tí, ktorí sa nevzdávali, boli označení za nedemokratických kandidátov. Príde mi to nemorálne, aby som sa vzdala v prospech niekoho. A ja kandidujem práve preto, aby som menila morálku spoločnosti,” reaguje rozhodne.

Prieskumy ju neodradili, neverí im. Kampaňovať bude do poslednej chvíle. “Cítim sa ignorovaná, vlastne kandidujem inkognito. Keď sa rozprávam s ľuďmi, myslia si, že žena kandidátka je iba jedna,” vraví.

 

Bohumila Tauchmannová.  Foto - TASR

 

Prezidentka ulice a miliónový dom

Najväčšiu reklamu jej urobil týždenník Plus 7 dní. “Odfotili môj billboard a napísali Prezidentka ulice býva v miliónovom dome. Tak som sa zviditeľnila. Vtedy mnohí zistili, že sme dve kandidátky. Myslela som, že zaujmem prácou a nie domom, na ktorý zarobil manžel,” hovorí žena, ktorá bola za národné projekty Kvalita z našich regiónov a Pýtajme si slovenské dvakrát nominovaná na ocenenie Krištáľové krídlo v kategórii Hospodárstvo. Ďalší z jej projektov - Odpad je surovina zmenil aj ju samú. “Už vôbec nenakupujem toľko, čo predtým,” hovorí a ukazuje, že všetko, čo má na sebe má zo second handu.

Bohumila Tauchmannová v posledných voľbách volila Andreja Kisku a hoci ho považuje za najlepšieho prezdienta, akého sme mali, zdá sa jej, že najviac ho bolo počuť až vtedy, keď na neho osobne útočili. “Vtedy začal hovoriť o mafiánskych praktikách,” hovorí žena, ktorá by ako prezidentka chcela byť oveľa razantnejšia.

Ako žena v politike by podporila ženské práva. Potraty považuje za tému, ktorá sa politicky zneužíva. “Treba mať úctu k životu, aj nenarodenému, ale je to na svedomí každej jednej ženy. Mám kamarátky, ktoré tým prešli a vravia, že budú mať výčitky svedomia do konca života. Nepodporila by som sprísnenie zákona, ale viac vzdelávania,” hovorí Tauchmannová.

 

 

Slovensko by podľa nej malo ratifikovať Istanbulský dohovor. “Vnímam ho hlavne ako ochrana tých, ktorí sú nejako utláčaní a potrebujú pomoc a nevedia sa ozvať nahlas. Volá po tom aj pápež František,” cituje svätého otca Tauchmannová, ktorá je evanjelička. Za strašenie označuje aj vyjadrenia politikov k migrácii. “Slovensko zažilo migračné vlny za prácou do zahraničia, mali by sme sa podieľať na pomoci tým, ktorí prichádzajú k nám. Nehovoriac o tom, že nemáme dostatok pracovnej sily,” dodáva.

Rešpekt má aj voči homosexuálnym párom a uvítala by diskusiu o adopciách detí.  “Koľko percent máme tradičných manželstiev muža a ženy, ktorým by sme mali odobrať deti, lebo ich nevychovávajú správne?,” pýta sa. Dodáva, že sexualita môže byť ovplyvnená aj životným prostredím. “Keď dostávam v strave denne hormóny, pijeme vodu akú pijeme, berieme veľa liekov, nemení nás to?” uvažuje.

 

Bohumila Tauchmannová. Foto - autorka 

 

Tauchmannová: Vyhrá žena

Po našom rozhovore ju ešte čaká stretnutie ku knihe o kampani, ktorú chce vydať pred Vianocami. Neskôr sa stretne s človekom zo stredného Slovenska, ktorý jej chce rozdať pár letákov. “Mám dobrovoľníkov, ktorých spočítam na jednej ruke. Pomáhajú mi moji známi, niektorí roznášajú letáky pri prechádzke so psom,” vraví Tauchmannová.

“Moja mama rozdala  letáky vo svojej dedine v Trakoviciach,” pritakáva Kuklová. Pred prvým kolom prezidentských volieb ju ešte čaká výjazd do rómskych osád na východe Slovenska. “Zaujímajú ma aj témy, ktoré neprinášajú hlasy a to je chudoba a s ňou súvisiaci rómsky problém,” vysvetľuje.

Jana Kuklová bola pred dvoma rokmi presvedčená, že Slovensko nie je pripravené na ženu prezidentku. Dnes si to už nemyslí. “Ľudia chcú zmenu, takže asi prišiel čas. Myslím, že aj ja som dozrela a bola by som rada, keby budúcou prezidentkou bola žena,” smeje sa Kuklová. Bohumila Tauchmannová reaguje bez zaváhania. “Prezidentské voľby 2019 vyhrá žena.”