Kamarátka stojí pred zrkadlom a skúša si červené šaty. Je akási nesvoja, hoci jej veľmi sedia. Odfotí sa a pošle fotku kamarátkam, aby jej povedali svoj názor. Má pocit, že je na červené šaty stará, aj keď má iba 40 rokov. Pýtam sa jej, či je na červenú stará Meryl Streep. Nechápe. Vysvetľujem jej, že Meryl si obliekla červenú na červený koberec a má viac ako 40 rokov. “No, ale ona je Meryl Streepová!” nezmyselne argumentuje kamarátka. “Ona si môže obliecť hocičo! Má niekoľko Oscarov a je najlepšia herečka na svete!”

Premýšľam nad týmto zdôvodnením. Meryl je najlepšia a preto má nárok na červenú aj po šesťdesiatke. Jennifer Lopez si môže dať obtiahnuté šaty, hoci má väčší zadok, lebo je to J. LO! Nos Barbry Streisand neskritizujeme, lebo je to božská Barbra s nádherným hlasom. Herečkám, speváčkam, slávnym ženám odpustíme drobné nedostatky, tolerujeme im všeličo, doprajeme čokoľvek. Môžu si to dovoliť. Lebo sú ikony, sú slávne a “niečo” v živote predsa dokázali. Meryl by sme červenú nezakázali, nezakázali by sme jej ani výstrih, či rozparok v akomkoľvek veku. No sami sebe dovolíme iba málo, zakážeme skoro všetko.

Prechádzam v mysli svoje priateľky. Možno nebudete veriť, ale všetky sú krásne, múdre, skvelé. Každá v niečom inom. Všetkým by som dopriala, aby si obliekli šaty, ktoré sa im zapáčia. Aby sa nelimitovali vekom, ani postavou ani počtom detí, ktoré porodili. Keby sa mohli rozdávať Oscary alebo akékoľvek ceny za odvahu a ženskosť, odmenila by som každú jednu z nich. Pretože, môžete namietať ako chcete, Oscara si zaslúži každá jedna z nás.

 

Prečítajte si

 

Lenže my devalvujeme svoju vlastnú cenu, my si nič nedoprajeme, lebo nás naučili, že vždy je niekto lepší, krajší, šikovnejší ako my a samochvála predsa smrdí. Preto na tomto mieste dnes rozdám pomyselných Oscarov. Jednej z vás za to, že je skvelou mamou, druhej za to, že vyhrala svoj boj so zákernou chorobou. Tretej za to, že vo vyššom veku dala výpoveď a vybudovala si novú kariéru vo vlastnej firme. Ďalšej za to, že našla odvahu zostať doma s troma deťmi a nebála sa, že jej kariéra niekam utečie. Ďalšia si zaslúži cenu za to, že žije single a je spokojná, iná z nás za to, že buduje celé roky spoločne s manželom šťastné a naplnené manželstvo. Niektorá z nás riadi úspešnú firmu, iná úspešnú domácnosť. Jedna našla odvahu odísť z frustrujúceho vzťahu, ďalšia zasa vzoprieť sa mobingu na pracovisku. Každá z nás nájde minimálne jednu vec, za ktorú sa hneď teraz môže oceniť. Takže odporúčam, milé dámy, začnite si cvičiť svoju ďakovnú reč.

Všetky sme ako Meryl Streep, vojvodkyňa Kate, ako Jennifer Lopez, či Victoria Beckham. Hoci nie sme na prvých stránkach časopisov, sme jednoznačne na prvom mieste v srdciach našich blízkych, našich priateľov, našich detí. Takže, keď budete nabudúce pred zrkadlom kritizovať svoj zadok, alebo si po ťažkom dni v práci poplačete, spomeňte si, že ste zároveň žena hrdinka, že máte aj vy na poličke svojho Oscara a aj vy ste v niečom najlepšia na svete. Spomeňte si, že aj vy ste v niečom Meryl Streepová. Uvidíte, že vám to urobí dobre.

 

PS: Kamarátka odišla z obchodu aj s červenými šatami a zožala za ne v práci pochvalu.

PS 2: Keď vám niekto nabudúce povie, že máte vrásky, spýtajte sa ho, či by to povedal aj Meryl Streepovej.