Predstavte si, že sa v práci pri káve nemôžete kolegom zveriť, že ste stretli toho pravého alebo tú pravú. Nemôžete im pri obede porozprávať o skvelom víkende, romantickej večeri alebo o plánoch mať rodinu s niekým, s kým si naozaj rozumiete. Nemôžete im o sebe povedať veľa vecí, lebo sa bojíte, že to zastaví váš postup v práci. Že to spochybní váš názor i vaše schopnosti. Že vás to od ostatných izoluje.  

Určite to už niekto spočítal presne, ale v práci strávime veľa času. Tak veľa, že potrebujeme mať kolegov a kolegyne, s ktorými sa môžeme podeliť i o to nepracovné v našom živote.

Ale  predstavte si, že sa pri káve zdôveríte kolegom, že ste lesba alebo gej. Že by ste s iným mužom alebo ženou chceli stráviť nielen jeden skvelý víkend, ale zvyšok života. A že chcete viac. Chcete rodinu, zázemie, možno adoptované dieťa.

Na včerajšom slávnostnom vyhlasovaní VIA BONA Slovakia 2017 prebrala cenu Zamestnávateľ ústretový k rodine, rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí firma, kde to všetko môžete povedať a nestane sa vám nič. Kde dostanete manželské benefity, hoci ako príslušník LGBT komunity na manželstvo nemáte na Slovensku právo. A nie sú to len výhody, ale obyčajné maličkosti.  Napríklad, že viac ako polovica zamestnancov a zamestnankýň nadnárodnej firmy nosí vstupnú kartu na dúhovej stužke, aby vám vyjadrila podporu. A to ani nepozná vaše meno a vy nepoznáte to jej či jeho.

Predstavte si firmu, kde máte väčšie práva než aké vám štát garantuje v ústave. Lebo podľa ústavy sme si všetci rovní a všetci platíme dane, ale ak ide o sexuálnu orientáciu, pohlavie či príslušnosť k inej marginalizovanej skupine, tam vyzerá rovnosť veľmi nerovnako.

 

Prečítajte si

 

Predstave si firmu, ktorá zahanbuje štát. A predstavte si tých firiem viac. Takých, čo splnia, čo sľúbia. Takých, čo im záleží na ich zamestnancoch a zamestnankyniach. Predstavte si firmy, čo dokážu byť k ostatným féroví. Čo vymýšľajú spôsoby ako robiť misie bez emisií, čo inovujú, aby sme mali vzdelanejšie deti a nejakú budúcnosť, čo bojujú s prebytkom potravín, starajú sa o zdravotnú starostlivosť malých Rómov, učia plávať aj chudobné deti alebo robia charitu vo svete. Čo nepodplácajú, neklamú a nepodvádzajú, ale vymýšľajú, tvoria a rešpektujú.

Ceny pre zodpovedné firmy sa včera odovzdávali v Starej tržnici. Pred Starou tržnicou sa onedlho opäť stretneme, aby sme sa domáhali slušného Slovenska a udelili mu cenu, ktorá sa mu nebude páčiť.