LONDÝN, BRATISLAVA. Britská kráľovská rodina je na verejnosti zdržanlivá a o svojich citoch príliš nehovorí. Kráľovná Alžbeta II., ktorá v krajine vládne od roku 1952, prejavila emócie až po smrti princeznej Diany, keď jej verejnosť vyčítala, že nesmúti. Odstup a zdržanlivosť na verejnosti dodržiava aj jej syn Charles. Princ William je iný. Zvlášť, odkedy sa stal otcom.

 

Princ William s manželkou Kate, synom Georgom a dcérou Charlotte. Foto - TASR/AP

 

Strach z autosedačky

Necelý mesiac po narodení princa Georgea v lete 2013 hovoril v rozhovore pre televíziu CNN o tom, ako svojho syna prebaľuje a ako málo spí, odkedy je otcom. Z nemocnice odviezol manželku Kate aj s prvorodeným synom sám, hoci to v kráľovskej rodine nie je zvykom. Prezradil, že si trénoval ako správne posadiť malého Georgea do autosedačky pred stovkami kamier a fotoaparátov do autosedačky trénoval, aby premiéra pred davmi fanúšikov, stovkami kamier a fotoaparátov bez problémov.

„Mal som hrozný strach, že to nejako pokazím, že vypadne alebo sa dvere poriadne nezatvoria, takže som si to so sedačkou vyskúšal vopred, ale len raz,“ dodal pre CNN William.

 

Foto - TASR/AP

 

Dnes je 34-ročný William dvojnásobným otcom. Bol pri oboch pôrodoch, sprevádzal i odvážal manželku Kate z pôrodnice, malého Georgea zobral do nemocnice, aby mu ukázal sestričku.

 

Foto - TASR/AP

 

Viac prejavuje city

George bude mať štyri roky, malá Charlotta má dva. V televíznom dokumente britskej televízie ITV sa princ William priznal, že otcovstvo z neho urobilo emotívnejšieho človeka, schopného viac vyjadriť svoje city. „Som teraz oveľa emotívnejší, než som býval. Zvláštne. Nikdy som nebol príliš úzkostlivý alebo znepokojený, “ povedal princ William v televíznom dokumente, z ktorého citujú spravodajské agentúry.

 

Princ William s deťmi. Foto - TASR/AP

 

William hovorí, že oveľa viac prežíva udalosti vo svete. „Teraz ma dokážu dojať maličkosti. Zasiahnu ma aj veci, ktoré sa dejú vo svete. Ako otec to vnímam oveľa viac,“ hovorí. Je si oveľa viac vedomý, „aký je život vzácny.“

Trápi ho tiež, či bude vidieť svoje deti vyrastať, keďže ho čaká veľa pracovných povinností a nebude tráviť toľko času doma. „Trochu sa obávam, že nebudem dostatočne pri tom, ako budú Charlotta a George vyrastať,“ dodal 34-ročný vojvoda z Cambridge, ktorý je po svojom otcovi Charlesovi druhým následníkom britského trónu.

Viac citu vniesol William aj do svojich verejných vystúpení. Naposledy objal ženu, ktorá prišla o blízkeho po požiari výškového bytového domu Grenfell Tower v Londýne. Pri tragédii zomrelo 79 ľudí. Princ William prejavil súcit spôsobom, ktorým porušil storočnú tradíciu kráľovskej rodiny. Jej členovia môžu ľuďom iba podať ruku, bližšie gestá povolené nie sú.   

 

Prečítajte si aj Kráľovná Alžbeta II. je rekordérkou na britskom tróne