Keď sa stala kráľovnou, v Downing Street úradoval Winston Churchill a v Kremli panoval Josif Visarionovič Stalin. Alžbeta sa vtedy stala kráľovnou ani nie ako 26-ročná mladá žena.

„Celý svoj život, či bude krátky alebo dlhý, budem zasvätená službe vám, našej veľkej imperiálnej rodine, do ktorej všetci náležíme,“ sľubovala a sľub splnila. „Počas posledných 63 rokov bolo Jej veličenstvo skalou stability vo svete neustálych zmien. Je len správne osláviť tento mimoriadny rekord, rovnako ako gracióznosť a dôstojnosť, s ktorou našej krajine slúži,“ napísal na twitter bývalý britský premiér David Cameron. 

 

Alžbeta II. sedí na tróne počas korunovácie v Londýne 2. júna 1953.

 

Kráľovná Alžbeta II. neprežila len Churchilla a Stalina, za jej éry sa vo Veľkej Británii vystriedalo 12 premiérov, zažila 12 amerických prezidentov a 7 pápežov.

V okolí hradu Windsor sa prešla na koni s americkým prezidentom Ronaldom Reaganom 8. júna 1982. 

 

Prežila na tróne studenú vojnu a pád komunizmu vo východnej Európe, prvého človeka na Mesiaci, nezhody s prvou premiérkou Margaret Thatcherovou pre vzťah k Juhoafrickej republike, kde vládol v 80. rokoch minulého storočia apartheid, útok na dvojičky, teroristický útok v Londýne i referendum Škótska o odtrhnutí od Británie.

Vosková figurína britskej kráľovnej v múzeu voskových figurín Madame Tussauds v Londýne. 

 

Bojovala aj s poklesom popularity monarchie, prežila rozpady manželstiev troch zo svojich štyroch detí (Charles, Anna, Andrew a Edward).

Zafírové jubileum, teda 65 rokov na britskom tróne, si Alžbeta II. ako prvá britská panovníčka pripomenula 6. februára 2017. Ako prvá britská kráľovná oslávila 20. novembra 2017 aj platinové výročie svadby. Jej dlhoročným životným partnerom a neúnavným podporovateľom bol princ Philip, ktorý po jej boku stál až do svojej smrti 9. apríla 2021.

 

Kráľovná Alžbeta II.(zľava) s celou rodinou - princom Edwardom, priceznou Anne, princom Andrewom, princom Charlesom a manželom, princom Philipom počas osláv 39. narodenín kráľovnej vo Windsore v roku 1965.
 
 
 
 

Najviac monarchii poškodil nezhody a rozvod princa Charlesa a Diany, ktorá nakoniec v roku 1997 tragicky zahynula pri autonehode. Vtedy sa kráľovná Alžbeta II., ktorej vyčítali, že neprejavila smútok, prihovorila k národu nielen ako „kráľovná a babička“ a o Diane hovorila ako „o výnimočnej a obdarenej osobnosti, ktorá ani v dobrých ani zlých časoch nestratila chuť sa smiať.“

 

 

Kráľovná má svoj nezameniteľný štýl i v obliekaní. Povestnými sa stali jej klobúky, kabelky a šaty najčastejšie v pastelových farbách. Veľakrát prekvapila i výraznými farbami, nikdy to však neprehnala. Počas svoje vlády si podľa britských médií obliekla 5000 klobúkov, ktoré sú akousi náhradou koruny. Vo svete je podľa nej pomenovaných 273 ulíc a nikdy nedala rozhovor médiám.  

 

 

Kráľovná miluje psov, za svoj život ich mala viac ako 30, najobľúbenejším plemenom je corgi. Slovensko navštívila kráľovná v októbri 2008, prišla vtedy do Bratislavy a navštívila Vysoké Tatry.