Bola som dosť prekvapená, keď som sa od istej kamarátky, ktorú som stretla na ulici dozvedela, že sa práve vracia z pošty, kde bola poslať pohľadnicu. Sama sebe. Sama sebe? Nemohla som tomu uveriť. Áno. Už dlhší čas rozmýšľala o tom, že chce schudnúť. Prečítala veľa publikácií o zdravom životnom štýle, o zdravej životospráve, o vhodných športoch. Všetko už vedela. Teoreticky. Nevedela sa však odhodlať, kedy začať. Zajtra nie, lebo cestuje, počas víkendu to nebude možné, lebo sa chystá na narodeninovú párty. Od nového týždňa sa sťahuje z kancelárie, čiže nezvládne stres navyše. Dali by sa donekonečna hľadať výhovorky, prečo nie. Ale ona našla riešenie, ako na to. Rozhodla sa, že začne vtedy, keď dostane pohľadnicu s nápisom: to je deň D. A vtedy už žiadne výhovorky.

Po nejakom čase som ju stretla opäť. Schudnutú, krajšiu, sebaistejšiu. Povedala mi, že tá pohľadnica bola ako znamenie. Že už tak veľmi chcela na sebe niečo zmeniť. Že chýbal len štartér a tak si ho sama zaobstarala. Jej sen sa splnil.

Viete presne, o čom snívate vy? Veď december je čas prianí. Želáme si na Vianoce, želáme si na Nový rok. Väčšinou to, čo počujeme, sú len všeobecné želania ako: všetko dobré, nech sa darí, nech sa plnia sny a podobne. Ale aké sny? Viete ich vysloviť? Čo si prajete? Dnes som sa na to spýtala mojej sestry, o čom sníva v novom roku. Po chvíli rozmýšľania mi povedala veľmi konkrétne: že si chce zaregistrovať živnosť, získať dotáciu na konkrétny projekt a chce ho realizovať. Potom nasledovali ďalšie želania, o deťoch. Keď sa na to isté opýtala ona mňa, uvedomila som si, že to nie je ľahká otázka.

Podobné pocity som mala v auguste, keď padali hviezdy. Už niekoľko rokov sa stretávame so susedmi a známymi u nás v záhrade, ležíme na lehátkach a v noci pozorujeme hviezdy. Keď padajú, nasleduje, samozrejme, výkrik tých, ktorí si to všimli. A je to aj znamenie, že sa im splní sen. Jedna hviezda jedno prianie. Sústredila som sa na to a pri každej padajúcej hviezde som si v mysli vyslovila jedno želanie. A niektoré sa už plnia. Nie som poverčivá a vôbec vás nechcem nabádať na kúzla, horoskopy, či veštice. Chcem len poukázať na to, že by sme mali vedieť, čo si prajeme, čo očakávame. Až potom príde čas rozmýšľať, ako a kedy. Je nezmysel, keď niektorí obviňujú osud, že sa im nedarí. Ako majú žiť svoj sen, keď nijaký konkrétny nemajú?

Pred rokom sme sa s manželom a istými známymi bavili o cestovaní. Každý rozprával, ktoré destinácie sú jeho vysnívané. A viete čo? Mnohé z toho sa splnilo. Keď sme to s manželom zrátali, tak sme si uvedomili, že tento rok sme dvadsaťkrát vzlietali a dvadsaťkrát pristávali lietadlom. Vážne, precestovali sme kus sveta! Sny sa plnia!

Na Nový rok mám už niekoľko nových plánov - snov. Teraz už len rozmýšľam, ako a kedy ich naštartovať. Tuším pôjdem na poštu. Viete, kvôli tej pohľadnici.

 

Prečítajte si aj Na Vianoce žiadne okná ani utrhnuté filmy