Sedím vo vlaku do Košíc a premýšľam. Naposledy som takto cestovala pred dvomi, či tromi rokmi. Odvtedy môžem čestne vyhlásiť, že sa absolútne nič nezmenilo. 

Bratislavská hlavná stanica je stále rovnako odpudivé miesto, kde pred vchodom prekračujete čerstvé zvratky na chodníkoch. 

Vlaky síce majú novú vyblýskanú mediálnu kampaň Ideme vlakom, no do jedálenského vozňa to zrejme nestihlo doraziť. V kuchyni nefunguje sporák, majú len vyprážané jedlá a so správnou dávkou arogancie vám to vysvetľuje pani, ktorá vyzerá, že vám o chvíľu jednu vytne. 

Pohľad na bratislavské Vinohrady z vlaku vám napovie, ze namiesto viníc už sú len bytovky a ďalšie sú stále vo výstavbe. Pohľad na ostatné mestá a dediny po ceste vám zas napovie, že inde by sa stavať mohlo, ale nestavia sa. 

Z vlaku vidno osady, aj obrovské prázdne viacgeneračné domy, v ktorých sa kúri len v niektorých izbách. Na viac nie je. 

A naozaj, ešte aj tí poľnohospodári, ktorí minulý týždeň protestovali s traktormi na východe s podtitulom Chceme naspäť svoju pôdu, môžu mať autenticky pocit, že v hlavnom meste sme na nich zabudli. Že im nerozumieme, že ich nechápeme, a že nás nezaujímajú. 

 

Prečítajte si

 

Zväčša si vždy v nedeľu sadnem a bilancujem týždeň. Dostanem sa k odloženým článkom, na ktoré nebol čas a premýšľam. Teraz vo vlaku som si pozrela ten, ktorý som si uložila o Lackovi Angyalovi - chlapcovi, ktorý v speváckej súťaži spieval pesničku o pošte. Usmievavý, veselý a milý. Je z Komárna a žije s mamou, ktorá je po mozgovej obrne. Má 17 a keď ho sociálka chcela mame zobrať, našiel im bývanie a postaral sa. O seba aj o ňu. 

Diváci Superstar sa vyzbierali na sumu 32 tisíc eur. Doteraz žili zo sumy 3 eurá na deň. Hovorí otvorene, srdečne a láskavo, že je za to strašne vďačný, a že ak majú ľudia aj materiálne veci, napríklad oblečenie, bude rád. 

Budem rada, ak v médiách uvidíme viac Lackov a viac nahnevaných poľnohospodárov, a menej nezmyselných hádok z parlamentu o tom, kto koho viac urazil. Lebo môžeme sa hádať roky, ale Lacko bude stále s chorou mamou a s tromi eurami na deň. 

Ženy v meste, majte pekný a zmysluplný týždeň!