BANGKOK. V Kuvajte bola s rodinou na dovolenke, keď utiekla. Pokúšala sa potom dostať cez Bangkok do Austrálie a požiadať tam o azyl. To sa jej nepodarilo a zabarikádovala sa v hotelovej izbe na letisku Suvarnabhumi.

„V Kuvajte na mňa budú čakať moji bratia, moja rodina a saudskí diplomati. Zabijú ma. Môj život je ohrozený. Moja rodina sa mi vyhráža zabitím za tie najväčšie banality,” povedala podľa agentúry Reuters 18-ročná Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová.

 

Rahaf Muhammad Mutlak al-Kunúnová v sprievode imigračných úradníkov opúšťa letisko.  Foto - TASR/AP

 

Väznili ju, lebo si ostrihala vlasy

Mladá Saudka že chce utiecť do Austrálie a požiadať tam o azyl, pretože doma čelí dlhodobo fyzickému, verbálnemu a citovému zneužívaniu zo strany mužských rodinných príslušníkov. “Nedovolia mi šoférovať ani cestovať. Utlačujp ma. Milujem život a prácu, som veľmi ctižiadostivá, ale rodina mi bráni žiť naplno,” uviedla Kunúnová s tým, že jej nedovoľujú pokračovať vo vzdelávaní. Tvrdí, že ju rodina šesť mesiacov väznila v izbe za to, že si ostrihala vlasy.

Pre BBC povedala, že sa zriekla islamu a preto sa bojí, že ju môžu nasilu vrátiť do Saudskej Arábie a zabiť ju. Mladej ženy sa teraz ujal Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Pod jeho ochranou bude v Thajsku, kým jej prípad neposúdi. Médiám to v pondelok oznámil šéf thajskej imigračnej polície Suračate Hakparn. Posúdenie by malo trvať päť až sedem dní.

"Má povolené ostať... teraz je zverená do starostlivosti UNHCR... Letisko opustila so (zástupcami) UNHCR," uviedol Suračate, ktorého citovala agentúra AFP. Al-Kunúnová teda opustila hotelovú izbu na letisku, v ktorej sa predtým zabarikádovala. Kam teraz v sprievode UNHCR smeruje, zatiaľ nie je známe. UNHCR už pred vyhlásením šéfa imigračnej polície informoval, že je s mladou Saudskoarabkou v kontakte a posudzuje jej potrebu medzinárodnej ochrany pre utečencov, pričom sa celú záležitosť snaží bezodkladne vyriešiť.

 

 

Podľa Human Rights Watch jej vzali doklady

Al-Kunúnová sa zabarikádovala vo svojej hotelovej izbe na medzinárodnom letisku v thajskej metropole Bangkok a odtiaľ posielala cez sociálne médiá zúfalé prosby o pomoc i o možnosť stretnúť sa so zástupcami OSN. Žena taktiež odmietla vyjsť z izby a nastúpiť do lietadla smerujúceho do Kuvajtu.

Al-Kunúnová ešte v nedeľu pre agentúru AFP povedala, že ju na letisku Suvarnabhumi v Bangkoku v sobotu zastavili zástupcovia saudskoarabských a kuvajtských úradov a násilím jej odobrali cestovné doklady - čo potvrdila aj medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW). Podľa vlastných slov je táto Saudskoarabka obeťou fyzického a psychického násilia v rodine.

Suračate Hakparn zároveň skôr v pondelok informoval, že do Thajska by mal v pondelok v noci doraziť Al-Kunúnovej otec. Uviedol, že úrady po jeho príchode uvidia, čo sa stane a či sa s ním mladá Saudskoarabka bude chcieť vrátiť domov.