Mne by sa to nemohlo stať, opakovali niektorí ľudia po tragédii v Nitre. Zrejme mohlo, ale o tom teraz nebude reč. Vety o tom, že by sa im to nemohlo stať, alebo že im by to teda nikto nerobil, používajú ľudia pomerne často. A nemusí ísť ani o takú extrémnu a v zásade ojedinelú situáciu, aká sa stala minulý týždeň.

Vetu “mne by to teda nerobil” si vypočujú od svojich kamarátiek či príbuzných desiatky žien, ktorých manžel sa opíja, hrá a prehráva v automatoch, bije ich alebo deti, neprispieva na domácnosť, terorizuje celú rodinu alebo podvádza s inou ženou. U nás by sa také niečo nemohlo stať- aj takej “útechy” sa dostáva rodičom, ktorých deti drogujú, vyhodili ich zo školy, poflakujú sa alebo si našli partnera, ktorý ich len ťahá ku dnu.  

Keď ste náhodou chorí, ľudia vám hneď podajú viacero vysvetlení, prečo si za to môžete sami, akú máte blbú karmu, a ak ochorie vaše dieťa isto platí za vaše zlé skutky. Možno si myslíte, že takíto ľudia sú krutí a robí im dobre ubližovať. Niektorým zrejme aj hej, ale väčšina sa len bojí.

Myslia si, že keď sa budú dištancovať, keď sa budú zaraďovať do kategórie “takým ako som ja, sa také veci nestávajú”, ochráni to ich, aj ich blízkych, od hrozných vecí. Potom vznikajú bájky o tom, ako niekto myslí viac na biznis ako na dieťa na zadnej sedačke, že krátka sukňa môže za znásilnenie, neexistencia jasných pravidiel za to, že niekto má doma dieťa, čo si pichá drogy, alebo že studená večera trikrát do týždňa by možno aj mohla ospravedlniť facku, rovnako ako nevábna postava by mohla vysvetliť, že niekto si odbehol za krajšou.

Toto odsudzovanie, posudzovanie, robenie rýchlych, zbytočných a  hlavne zraňujúcich záverov môže však priniesť len dočasnú úľavu po stresoch či nepríjemných pocitoch, ktoré v nás vyvolávajú nešťastné príbehy. Jej dočasnosť sa môže skončiť veľmi rýchlo. Stačí sekunda nepozornosti, krok nesprávnym smerom, zlé vyhodnotenie faktov alebo jednoducho smola.         

 

Prečítajte si aj Bezmocná Merkelová

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.