Nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú na sociálnych sietiach aj vo viacerých novinách kritizovali za to, ako (ne)zvládla priamu televíznu komunikáciu so 14- ročným palestínskym dievčaťom Reem, ktorého rodine hrozila deportácia z Nemecka. Kancelárku napadali, že bola necitlivá, chladná a dievča rozplakala, lebo jej očividnú pravdu o tom, ako to s utečencami chodí (že nie všetci dostanú azyl a že je ich príliš veľa na to, aby ich všetkých Nemecko mohlo prijať), naservírovala príliš priamo.

Medzitým sa ukázalo, že dievčina a jej rodina pravdepodobne v Nemecku zostanú a že samotná Reem uznala, že Merkelová jej povedala svoju stranu príbehu, presne tak ako jej ona vysvetlila svoj pohľad. Toľko k faktom, ktoré celú situáciu, čo pre kancelárku nevyznela veľmi dobre, posúvajú trochu inam ako sa zdalo na začiatku.

Samozrejme, vždy tu zostáva disproporcia. Reem je dieťa, v Nemecku má problematický právny status, jej rodičia sú tak ako ona utečenci z libanonského tábora a okrem vlastnej výrečnosti nemá v rukách vlastne nič. Merkelová vedie jednu z najmocnejších a najbohatších krajín a zrejme na svete nie je v tejto chvíli vplyvnejšej ženy. Kancelárka je dospelá žena s dobrou prácou, má pas európskeho štátu, zázemie a domov.

Z ľudského hľadiska boli všetky tromfy v rukách Reem a reakcie kritizujúce Merkelovú vznikli hlavne z toho. Kancelárku bolo ľahké odsúdiť. Pravdou však je, že v istom zmysle sme v podobnej situácii ako ona aj my. V menšom ale predsa.

Vidíme veľa nespravodlivosti, ľudského nešťastia aj smoly. Vidíme tých, čo sú menej privilegovaní, zdraví, zabezpečení ako my. Chceli by sme pomôcť, ale nemôžeme všetkým a naviac si uvedomujeme, že môžeme uľahčiť život  raz, dva razy, jednej možno dvom rodinám, ale to je len krátkodobé a nesystémové riešenie.      

Iste Merkelová má viac možností, ale ani tie nie sú nekonečné. Nemôže si tiež dovoliť taký luxus, že by sa nechala spontánne rozcitlivieť. Aj najmocnejšia žena sveta môže byť bezmocná.   

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.