Čítala som, že normálne medziľudské vzťahy už takmer vymizli. Vraj žijeme v období, o ktorom odborníci hovoria o akejsi kríze vzťahov. Doba je tak  rýchla a nástup rôznych sociálnych sietí tak prudký, že z nás vychováva asociálov. Obyčajný rozhovor nahradil messenger, objatie a pocity nahradili emotikony. Nechávame si odkazy, píšeme SMS-ky. Týka sa to aj lásky, randenia, partnerstva. Harmonických a hlbokých vzťahov, kde on miluje ju a ona jeho, je žalostne málo. Nahradili ich nezmyselné mnohouholníky, v ktorých sa neorientujú ani ich účastníci.

Časopis Vanity Fair dáva do pozornosti fenomén nazývaný "tinderizácia vzťahov”. Tinder je mobilná aplikácia, ktorá umožňuje rýchle zoznámenie sa s niekým vo vašom okolí a podporuje takzvané vzťahy na jednu noc. Prihlásite sa, zadáte údaje a aplikácia vám ponúkne ľudí na rýchle rande. Vy ich jedným pohybom prstu posuniete jedným alebo druhým smerom a dáte najavo záujem, či nezáujem o stretnutie. Ak sa s daným človekom zhodnete, Tinder vás spojí a umožní vám vzájomné chatovanie. Je len na vás, ako sa nakoniec rozhodnete.

Tejto aplikácii prepadá stále viac ľudí, lebo neuveriteľne urýchľuje spôsob zoznámenia. A to je práve problematické. Kedysi chodili ľudia von, do baru, na pohárik, do klubu, na večeru. Pekne sa obliekli, postupne sa zoznamovali, vyšli si raz, dvakrát, zistili, kto je kto, venovali si vzájomný čas. Dnes sedia doma pripojení na dve - tri obrazovky a vyberajú si ľudí na randenie ako na trhu. Všetko sa dozvedia za pár sekúnd a práve toľko trvá, kým sa rozhodnú, či s daným človekom idú von. Schôdzky sa stali prežitkom a online randenie devalvuje ľudský kontakt a vzťahy. Ľudia sa nespoznávajú postupne, nemajú kritický odstup, hodnotenie je iba povrchné. A netýka sa to zďaleka iba teenagerov, či vysokoškolákov. Online zoznamku využívajú na celom svete aj staršie ročníky.

V zrýchlenej dobe nemáme čas spolu komunikovať, stretávať sa, spoznávať sa. Manželia sa vzájomne odcudzujú, lebo trávia večery prilepení na mobil, počítač, televíziu.... Absentuje počúvanie, komunikácia, trávenie spoločného času. Nájsť si "bokovku" je dnes veľmi jednoduché. Vďaka neustálemu "online" spojeniu máme pocit, že o sebe vieme všetko. No nevieme skoro nič. Neuvedomujeme si, že podvádzanie, klamanie, hranie na dve strany, neúprimnosť voči sebe ničí našu dušu, vzťahy, aj životy ľudí v našom okolí.

Napriek týmto skeptickým prognózam mám okolo seba veľa párov, ktoré žijú spokojne a šťastne už niekoľko rokov. Jedného páru som sa spýtala, čím to je, že dokážu ustáť rýchlu dobu, ktorá vzťahom veľmi nepraje. Vraj treba pracovať na čase strávenom spolu. Mať ho kvalitný a pravidelný. Stretávať sa pri jednom stole, bez telefónov, či počítačov a venovať sa vzájomnej komunikácii. Dať deti občas niekomu postrážiť a ísť spolu na rande, hoci aj po 7 rokoch manželstva. Spávať spolu a cítiť naozajstnú hlbokú blízkosť, ale zároveň vedieť dať tomu druhému aj potrebnú voľnosť a nedusiť ho sústavným kázaním. Nestať sa partnerovou matkou, ani šéfkou, ale byť tým, kým chceme - milujúcou ženou. 

 

Prečítajte si aj Knihoholička