Sledovanie psích miláčikov pri venčení je vždy zaujímavé. Postupne si všímam ako funguje psí svet. A čuduj sa psí svete, funguje podobne ako ten ľudský.

U nás za domom je lúka, ktorú ja nazývam psím facebookom. Kým ňou prejdeme, moja milovaná psica stihne odpovedať na niekoľko správ, stihne dať zo tri zo štyri statusy, pochatuje so štvornohým kamarátom a zistí, či akceptuje jeho žiadosť o priateľstvo, alebo nie. Máme už na sídlisku vytypovaných kamošov, ktorých psica jednoznačne akceptuje a má ich medzi priateľmi. Potom sú takzvaní dobiedzači, chronickí odosielači žiadostí o priateľstvo, ktorých neakceptuje a doslova sa im vyhýba.

Chatovanie je tiež vždy rôzne. Niekedy chatuje krátko a dochádza iba k takzvanému rýchlemu ňuchu. Vidím, že tento pes patrí skôr do kategórie "známy". Potom sú dlhé chatovačky, obzvlášť obťažujúce, keď je vonku mínus desať a prší. Ale sympatickému páru to nevadí a chatuje si, kým dospelým omŕzajú uši aj labky.

Potom je kategória frajeri, nabíjači, potenciálni rozmnožovači. Tí sa rútia cez celú lúku a nechcú iba chatovať. Tu už sa dostávame do úplne inej kategórie sex chatovania. Našťastie tomuto moja psica moc neholduje a radšej sa "klidí". To vysvetľuje, prečo zatiaľ nemáme šteniatka. Raz sa to skoro podarilo, lebo kým som jeden a pol sekundy odomykala bránu, rýchlosťou blesku sa prirútil neznámy sexuchtivý chatovač pôvodu Jack Russel teriér a takmer došlo nielen k akceptovaniu priateľstva, ale aj k zmene stavu na "Som vo vzťahu a je to komplikované".

Inak je moja psica celkom ľudský tvor, nakoľko vôbec nemá psie maniere. Iba tie ľudské. Nie je ochotná držať diéty ani pôsty. Keď je hladná, začne búchať miskou o zem, alebo ju prinesie napríklad aj do postele (mojej, ktorá je zároveň aj jej). Keď chce ísť von, zoberie si vôdzku a kabátik a stojí pri dverách. Už len čakám, kedy začne podupkávať nohou. Nepočúva na povely ako sadni a ľahni, ale rozumie vetám typu: "poď si sem lažkať", "nie tade, doprava ideme", alebo keď vidí, že nesiem smeti, automaticky vyberie trasu okolo kontajnerov. 

Psica nikdy nevstáva skoro, ale v normálnom čase okolo ôsmej ráno. Chodí spať skoro, lebo vie, že je to dobré na pleť a miluje návštevy. Každá návšteva je pre ňu spoločenská udalosť a je tu pre jej potešenie. Obzvlášť má vo svojej prítomnosti rada mužov - aj tých ľudských. Keď je v spoločnosti muž, venuje sa jemu. Skrátka a dobre, moja psica žije sociálne a spoločensky. Niekedy mám pocit, že dokonca viac ako ja. Prosto, dáma ako má byť.

 

Prečítajte si aj To, čo ma pozdvihuje