Browsovala som dnes podvečer v posteli sociálnymi sieťami. Videla som, že mojej bývalej kolegyni z RTVS písal fanúšik. Bola to veľmi milá správa - písal jej, že mu chýba vo vysielaní RTVS, kde nebojácne informovala aj z konfliktných vojnových miest. Správa pokračovala stále milo, no trocha zvláštne - písal jej, že nebojácne s mužnosťou informovala. Mužnosťou, chápete. 

Pozrela som si, čo na to hovorí slovenčina. V slovníku nájdete mužnosť ako “majúci charakteristické kladné vlastnosti muža ako napríklad silu, odvahu, priamosť a podobne". Ak si pozriete ženskosť, je to súhrn vlastností a znakov typických logicky pre ženu. Najmä, a teraz sa podržte - jemnosť, citovosť a pôvab. 

Začala som od konca roka 2018 už celkom nahlas opravovať ľudí v jazyku. Stáva sa, že celkom nevedomky hovoria iba o mužoch. Napríklad, keď niekto hovoril minulý týždeň o dotáciách na vedu, ako príklad hovoril, že traja chalani sa stretnú a niečo vymyslia, a ja som ho doplnila, že aj ženy. Nielen chalani. 

Píšem to aj niektorým politikom pod statusy. Teraz cez zimu je obľúbené písať o chlapoch, ktorí odhŕňajú cesty celé noci. Lenže je možné, že sú tam aj ženy. Pretože kedysi sa hovorilo o chlapoch, čo šoférujú MHD, a dnes je tam žien celkom dosť. A tak ich opravujem, a píšem im, že nielen chlapi odhŕňajú cesty. Nielen chlapi robia ťažké práce. Časy sa menia a treba to reflektovať aj v jazyku. Je to ťažké, ale je to dôležité.

 

 

Rovnako tak by som vymazala z jazyka vety ako vzmuž sa, alebo slovo chlapa - z toho ma ide špeciálne roztrhnúť. Čo to je za hlúposť? Poznám toľko mužov, čo klamú, až sa im z úst práši! Slovo chlapa je to isté, čo slovo ženy - neodvíja sa od pohlavia, ale od charakteru. 

Z jedného jednoduchého dôvodu - štúdie hovoria, že malé dievčatá si samé seba nevedia predstaviť napríklad ako političku, pretože celý život počúvajú len o politikoch. Nevedia si seba predstaviť ako vedkyne, pretože sa hovorí len o vedcoch. Formujeme ich od mala, aby boli asistentky, učiteľky, možno lekárky. Ale vo vysoko maskulínnych odvetviach si seba dievčatá predstaviť nevedia. A je to škoda. 

Ale späť k Oľge Bakovej. Oľga je perfektná žena. Ženská ako sa len dá byť. Nebojácna, silná, múdra, vzdelaná, pracovitá a ambiciózna. To všetko by malo byť aj v slovníku. Pretože takých žien poznám naozaj veľa.  

Ženy v meste, majte nebojácny týždeň!