Na konci roka ma zastihla správa zdanlivo smutná. Máme takých známych, priateľka mojej mamy. Poznáme sa aj deti, aj babky. Keď sme boli menší, naozaj často sme sa stretávali. Muž tejto priateľky bol zdanlivo charizmatický a zdanlivo šarmantný. 

Lenže prvé dojmy nebývajú často správne, však áno. Ja som o tomto mužovi už raz pre ženy v meste písala, keď som spomínala týrané ženy. Volajme ho trebárs Peter. Peter bol zlý človek, ktorý dlhé roky týral manželku. Psychicky aj fyzicky. Mal milenku, majetkovo vykorisťoval maminu priateľku, a my sme roky nevedeli nikto, že čo s tým. Peter včera zomrel. Našli ho na sedačke s ovládačom od televízora v ruke. Dalo by sa smútiť, ale kto pozná tento príbeh, slzu za Petra neuroní. 

 


Možno by sme mohli povedať, že karma ľudí na konci vždy dobehne. Lenže vidíme príliš veľa zlých ľudí s príliš dobrými životmi. Ale z mojich skúseností to, že nám sa zdá niekto bohatý a spokojný, nemusí byť vôbec pravda. Je množstvo bohatých a naozaj nešťastných ľudí a množstvo chudobných ľudí žije krásne životy. 

O to viac ma vie prekvapiť, keď niekto rozpráva, že voliť by sa malo podľa odvádzania daní. Je niekto, kto zaplatil milióny na daniach, automaticky spravodlivý človek? Chudobná matka troch detí z Humenného predsa môže mať oveľa poctivejší život, aj spravodlivejší pohľad na svet. 

Ale odbehla som od témy, späť k Petrovi. Ku koncu roka je treba zamyslieť sa hlavne nad jednou vecou - žite tak, aby vaša smrť nebola obrovskou úľavou pre celé vaše okolie. Aby si ľudia nepovedali, že nevadí. Žite poctivo. Nie pred sociálnymi sieťami, ani pred kolegami a kolegyňami v práci, ale hlavne sami pred sebou. Nový rok bude pre niekoho ťažší, pre niekoho nie. Ale pre každého je opäť novou šancou zlepšiť sa. Ja sa napríklad chystám byť milšia na ľudí, ktorí nie sú podľa mojich predstáv a tento rok sa pokúsim byť lepšia na svoje telo. 

Tak ako sa hovorí, ženy v meste, ŠNR! Vykročte do nového roka lepšou nohou a správnymi rozhodnutiami.