Sú Vianoce a facebook je plný vianočného obsahu. Začne to pár dní pred sviatkami zdieľaním vianočných koláčov, medovníkov, vyzdobených okien, dverí…Najskôr na instagrame a následne - šup s tým na facebook. Potom sa sociálne siete začnú zapĺňať fotkami stromčekov, kto má ako ozdobený, kto má väčší, rodinka pod stromčekom, zvieratko na stromčeku, rodinka a zvieratko na gauči pri stromčeku.

Následne pribúdajú vianočné blahoželania a pozdravy. Sú rodiny, ktoré kvôli nim navštívia profesionálneho fotografa a vyrobia podľa vzoru amerických rodín dokonalý pozdrav zobrazujúci rodinnú idylku. Cieľom je, dať vedieť svetu, že všetkým prajeme pekné sviatky, že sa máme radi, že dobre vyzeráme. 

Po blahoželaniach prebehnú sociálnymi sieťami fotografie darčekov. Kto sa ako teší, kto čo dostal, kto čo podaroval. Tie, kde sa ľudia tvária sklamane pri darčeku, ktorý si nepriali sa zväčša na facebook nedostanú. Všetci to však dobre poznáme, stačí si spomenúť na známu scénu z Pelíškov s novými topánkami. “Ty jsou, co?” V jednej britskej reklame to dokonca výstižne nazvali – giftface (darčekový xicht). Sociálne siete zmapujú celý priebeh našich sviatkov. Vďaka nim sa všetci naši známi aj neznámi dozvedia, ako to celé prebiehalo. Zdieľame s nimi dokonca aj intímne detaily zo súkromia. Niekedy si hovorím, že najlepšie by bolo sa na tri dni úplne odpojiť.

Je tu však jedna sociálna sieť, ktorá je cez sviatky nenahraditeľná. Sieť, ktorá sa volá: Moji najbližší. Je to malá sieť, niekto do nej pozve celú rodinu, niekto len pár ľudí. Niekto v nej nemá žiadneho člena rodiny, len  pár kamarátov, či najbližšieho priateľa. Niekto síce členov rodiny pozve, ale tí jeho pozvanie neakceptujú. Je to však sieť zo všetkých najvzácnejšia. Sieť, kde sa nemusíte báť úniku informácií, ani ich zneužitia. Sieť, kde môžete zdieľať aj svoju fotku v pyžame, aj to, že vás balíček slipov štvrtýkrát po sebe pod stromčekom nenadchol. Sieť, ktorej obsah môže byť absolútne osobný.

Som vďačná za sociálnu sieť svojich najbližších, na ktorej som tieto Vianoce strávila viac času, ako na tých ostatných. Ďakujem svojej rodine, blízkym, priateľom, najlepším kamarátkam, že sme spoločne zdieľali veľmi osobné zážitky. Je to sieť, z ktorej sa nechcem nikdy odhlásiť. 

 

Prečítajte si aj Prestrieť pre pocestného