ŠTOKHOLM. Švédska akadémia dnes oznámila, že tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru. Rozhodnutie súvisí so škandálom okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov, ktorý akadémiou otriasa už od vlaňajšieho novembra. V roku 2019 vyhlásí hneď dvoch kandidátov. Informovala o tom agentúra DPA. 

Nobelovú cenu za literatúru neudelia prvýkrát od roku 1943. 

 

"Kríza v Švédskej akadémii nepriaznivo ovplyvnila Nobelovu cenu (za literatúru). Toto rozhodnutie podtrhuje závažnosť situácie a pomôže ochrániť dlhodobú reputáciu Nobelovej ceny," uviedla dnes akadémia.

 

 

Fotograf  vraj obťažoval 18 žien

Škandál súvisí s francúzskym fotografom Jeanom-Claudeom Arnaultom, ktorý prevádzkoval štokholmské kultúrne centrum Fórum. Ten financovala práve Švédska akadémia. Arnaulta minulý rok v novembri obvinilo z obťažovania osemnásť žien, ktoré mal vydierať práve tým, že má vplyv v akadémii a obťažoval ich v kultúrnom centre Forum.  Jedna žena uviedla, že ju znásilnil. Muž všetky obvinenia odmieta.

K útokom na ženy malo dôjsť nielen v centre, kde sa čítali úryvky z diel ocenených nobelovovu cenou, ale aj v bytoch v Štokholme a v Paríži, ktoré dávala akadémia k dispozícii. Podľa švédskych denníkov bol Arnault zo sexuálneho obťažovania prvýkrát obvinený pred viac ako dvadsiatimi rokmi, zakaždým sa však obvinenie utajili. Arnault vraj tiež opakovane vyzradil meno laureáta ceny ešte pred vyhlásením.

Akadémia preto hlasovala o vylúčení Arnaultovy manželky, poetky a spisovateľky Kataríny Frostensonové. Členov organizácie spor rozdelil a skončil sa odchodom tajomníčky Sary Daniusovej a štyroch ďalších členov.