ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Sexuálne obťažovanie rieši aj renomovaná Švédska akadémia, ktorá každoročne udeľuje prestížne Nobelove ceny za literatúru. Ako zistil denník Dagens Nyheter, vysokopostavený člen akadémie roky obťažoval a zneužíval kolegyne a spolupracovníčky.

Denník neuviedol meno muža, vo štvrtok však s ním už akadémia ukončila spoluprácu. Denníku sa ozvalo 18 žien, že ich sexuálne obťažoval jeden z najvplyvnejších funkcionárov švédskej kultúrnej scény. Jedna žena uviedla, že ju znásilnil.

 

Budova Švédskej akadémie v Štokholme.  Foto - wikipedia.org

 

Znásilnenie v byte akadémie

Muž mal v Štokholme prevádzkovať kultúrne miesta, ktoré Švédska akadémia spolufinancovala a kde sa často čítali ukážky z kníh nositeľov Nobelových cien za literatúru. K útokom na ženy malo dôjsť nielen počas nich, ale aj v bytoch v Štokholme a v Paríži, ktoré dávala akadémie k dispozícii.

 

 

Jedna zo svedkýň uviedla, že bola mužom znásilnená práve v takomto byte v Štokholme, inú obťažoval počas banketu na počesť držiteľov nobelových cien. Obvinenia sa spájajú s udalosťami spred 20 tokov, až doteraz.

Spisovateľka Elise Karlsson uviedla, že sa stala obeťou muža v roku 2008 ako 27-ročná.  Pocítila jeho ruky na svojom zadku a ohradila sa. Skôr než ušla, muž sa jej vyhrážal, že nedostane žiadnu prácu. Aj preto sa s tým nikomu nezdôverila.

 

 

Poškodí to nobelové ceny 

Riaditeľ nobelovho inštitútu Lars Heikenstein povedal pre Dagens Nyheter, že sa obáva, že táto aféra „poškodí nobelove ceny“. Tajomníčka akadémie Sara Danius po krízovom zasadnutí Švédskej akadémie uviedla, že ženské člensky akadémie a spolupracovníčky sa stali obeťou „neželanej intimity a neprimeraného správania“. Ministerka kultúry Alice Bah Kuhnke zase ľutuje, že obvinenému mužovi v roku 2015 udelili vysoké kráľovské vyznamenanie. Muž pre denník všetky obvinenia odmietol.