BRATISLAVA. Na uvoľnené miesto ministra školstva zasadne terajšia riaditeľka Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Martina Lubyová. Potvrdil to dnes predseda SNS Andrej Danko. Lubyová tak vystrieda na poste ministra Petra Plavčana, ktorý po kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie abdikoval koncom augusta na svoju funkciu.

 

Pripravená na reformu?

Podpredsedovia SNS Eva Smolíková a Jaroslav Paška dnes potvrdili, že do čela ministerstva školstva sa postaví žena. Meno neprezradili. Podľa Pašku je to však osoba, ktorá je pripravená na reformu školstva.

Plavčan odišiel z funkcie po tom, čo ho na to 16. augusta vyzval premiér Robert Fico (Smer-SD). Predseda vlády to zdôvodnil tým, že vládna koalícia si nemôže dovoliť hazardovať s dôverou verejnosti naštrbenou udalosťami na ministerstve školstva. Predsedu SNS Danka požiadal, aby v čo najkratšom čase navrhol nového šéfa školského rezortu. Dočasne viedla ministerstvo školstva šéfka rezortu pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS).

 

Crmoman Lubyová nepozná

Šéf Slovenskej komory učiteľov a líder Iniciatívy slovenských učiteľov, ktorá zorganizovala štrajky učiteľov Vladimír Crmoman v  reakcii na meno novej ministerky hovorí, že ”jej doterajšia činnosť pre rozvoj slovenského školstva nám nie je známa.” S očakávaniami je opatrný.

“Po mnohých skúsenostiach, keď nám ministri školstva, ktorí sa menia pomaly každý rok, na začiatku vždy niečo nasľubovali a snažili sa na nás urobiť dojem, si počkáme na reálne výsledky práce, podľa ktorých budeme hodnotiť aj 19-teho ministra školstva,” povedal Crmoman pre Ženy v meste. 

 

Prečítajte si aj Ženy v školstve nič nezastaví