BRATISLAVA. Francúzsky režisér Xavier Legrand nakrútil svoj celovečerný debut a získal vďaka nemu hneď desať nominácií na francúzske ceny Cézar. Neľahký film Striedavá starostlivosť prichádza aj do slovenských kín od štvrtka 7. februára.

"V roku 2013 nakrútil Xavier Legrand svoj prvý film. Išlo o krátku snímku Just Before Losing Everything. Dvadsaťdeväťminútový príbeh Miriam, matky dvoch detí a manželky násilného muža, od ktorého musí utiecť. Legrandovi vyniesol cenu Cézar aj nomináciu na Oscara," priblížila Martina Pašteková z Asociácie slovenských filmových klubov (ASFK) krátky film. Striedavá starostlivosť je vnímaná ako jeho voľné pokračovanie: "Hovorí o tom, že domáce násilie nie je jednoduché. Nie je to niečo, čo len tak príde a odíde. Je neustále prítomné. Násilný manžel v rodine, kde sú prítomné deti, je ešte väčšou nočnou morou. Deti sa stávajú jeho najväčšou zbraňou."

Striedavá starostlivosť nie je až tak príbehom týranej ženy, ako príbehom 11-ročného Juliena. Toho vo filme stvárnil herec Thomas Gioria. "A je to hlavne jeho výkon, ktorý divákom spôsobuje zimomriavky. Strach z otca, s ktorým podľa súdu musí tráviť čas, je prítomný v každej jednej scéne," zdôraznila Pašteková na margo snímky, ktorá získala na festivale v Benátkach Strieborného leva za réžiu a Zlatého leva ako najlepší debut. Najväčší úspech zaznamenala na domácej pôde. Na ceny Cézar - tzv. francúzskych oscarov film získal desať nominácií. Ocenenie si môže 22. februára odniesť v kategóriách - najlepší herec (Denis Ménochet), najlepšia herečka (Léa Drucker), najlepší francúzsky film, najsľubnejší herec (Thomas Gioria), najlepší debut, najlepší režisér, najlepšia kamera, najlepší pôvodný scenár, najlepší strih a najlepší zvuk.

"Film, ktorý strach z domáceho násilia a posadnutosti zobrazuje tak verne, až sa vám zastaví srdce," napísali v kritike magazínu ScreenDaily. "Napriek tomu, že sa na neho nepozerá ľahko, ASFK verí, že ho uvidí čo najviac divákov a otvorí diskusiu na tému, o ktorej treba nepochybne hovoriť," uzavrela.