WASHINGTON, BRATISLAVA. Bolo to naposledy, čo Barack Obama v Bielom dome udelil najvyššie americké civilné vyznamenanie – prezidentskú Medailu cti. A bolo to osobné. „Toto sú ľudia, ktorí mi pomohli stať sa tým, kým som. Všetci na tomto pódiu ma veľmi silne osobne ovplyvnili, takým spôsobom, že si to pravdepodobne sami nedokážu predstaviť,“ povedal Obama podľa AP.  

Medailu udelil 21 osobnostiam, ktoré sa „zvlášť zaslúžili o obranu národných záujmov Spojených štátov, svetového mieru alebo kultúrnych a iných významných verejných a súkromných výdobytkov.“

 

 

Z hercov ocenil Toma Hanksa, Roberta De Nira a Roberta Redforda, zo športovcov basketbalové legendy Michaela Jordana a Kareema Abdul-Jabbara, zo spevákov rockera Brucea Springsteena a soulovú speváčku Dianu Ross. Za filantopiu ocenil aj zakladateľa Microsoftu Billa Gates s manželkou Melindou.

 

 

Slzy komičky a prezidenta 
 

Najosobnejší moment bol, keď medailu dával na krk najlepšie platenej americkej komičke Ellen DeGeneres, ktorá podľa neho ako osoba mení svet na veselšie a otvorenejšie miesto.

„Dnes, keď sme už pokročili tak ďaleko, že manželstvá sú rovné pre zákonom, je ľahké zabudnúť, koľko odvahy musela mať Ellen, keď sa pred takmer 20 rokmi verejne prihlásila k svojej homosexualite. Muselo to byť nesmierne ťažké riskovať svoju kariéru – ľudia také veci nerobia často,“ povedal Obama.  

 

 

Americký prezident dojal komičku a sám sa neubránil slzám. Obaja sú blízki priatelia, Obama viackrát vystúpil v Ellen DeGeneres šou, kde aj tancoval, čo podľa neho už nebolo na smiech.

 

 

Ťažké verejné priznanie

Ellen DeGeneres, ktorá si kedysi zarábala ako natieračka izieb, začala svoju kariéru komičky pred 30 rokmi. Najprv vystupovala len pred priateľmi v obývačke, neskôr v kaviarňach a kluboch v New Orleans a potom po celých Spojených štátoch. V roku 1982 získala prvé miesto v uznávanej súťaži Najzábavnejšia osobnosť Amerika. V American Comedy Award získala cenu za najlepší ženský herecký výkon. Je najlepšie platenou americkou komičkou.  

Svoju kariéru najviac ohrozila v roku 1997, keď sa verejne priznala, že je lesbička. Prvý lesbický seriál Ellen po roku zastavili, taký silný odpor to vyvolalo v konzervatívnych kruhoch a cirkvi.

„Veľa vtipov o mne hovoria. Na niektorých sa smejem. Ale na konci niektorých je človek. Je to kruté. Nikdy som nemala rada komédiu a neskôr sa stávala pre mňa stále dôležitejšou,“ povedala pre Out Magazine.

 

 

Ellen DeGeneres si zažila obdobie neistoty a pochybností. Dariť sa jej opäť začalo v roku 2003. Odvtedy beží jej Ellen DeGeneres šou, ktorá už získala 57 cien Emmy, z toho 9 v kategórii Outstanding Talk Show. Patrí k najvtipnejším osobnostiam na svete bez toho, aby si robila srandu z iných. Rovnoprávnosť je pre ňu veľmi dôležitá téma a stále ju aj vo svojich šou pripomína.  

Je pohotová a autentická, či vystupuje v šou alebo hovorí o svojom súkromí. Od roku 2004 žije s partnerkou a herečkou Portia de Rosssi, v roku 2008 sa obe vzali.

„Jej odvaha a otvorenosť pomohli zmeniť názory miliónov Američanov,“ povedal o nej Obama. 

 

 

 

Prečítajte si aj Barbra Streisand dostala od Obamu najvyššie civilné vyznamenie