Medzinárodný filmový festival (MFF) v Cannes oslavoval 70. výročie. Na slávnej Francúzskej riviére sa preto stretli mnohé známy tváre filmového priemyslu. Prišlo aj desať víťazov Zlatej palmy, hlavnej festivalovej ceny za najlepší film, pričom niektorí z nich mali filmy aj na tohtoročnom festivale.

Herečky Juliette Binoche, Catherine Deneuve, Isabelle Huppert a Nicole Kidman. Foto - TASR/AP

Do Cannes prišli režiséri Roman Polanski, David Lynch, Jane Campion, Ken Loach, Bernardo Bertolucci, Michael Haneke a ďalší. Pri kolektívnom fotografovaní sedeli v prvom rade a po červenom koberci kráčali v utorok večer ako poslední.

Bola medzi nimi jediná žena, čo všetkým pripomenula 64-ročná francúzska herečka Isabelle Huppertová, ktorá slávnosť otvorila, keď zaspievala festivalu happy birthday.

Držitelia Zlatej palmy Ken Loach (zľava), Claude Lelouch a Roman Polanski. Filmuje ich Jerry Schatzberg.  Foto - TASR/AP

Iba jedna žena so Zlatou Palmou

"Za 70 rokov existencie festivalu v Cannes odovzdali 76 Zlatých paliem, no dostala ju iba jedna žena. No comment," uviedla herečka. Jedinou víťazkou Zlatej palmy je režisérka Jane Campion.

Oscarová herečka sa objavila hneď v dvoch filmoch, ktoré budú hodnotiť v Cannes - Keulleeoeui kamera a Happy End. Huppertová tiež získala cenu Women in Motion za rok 2017, ktorá má poukázať práve na prínos žien vo filmovom priemysle.

Huppertová v rozhovore pre BBC uviedla, že sama nikdy nepocítila sexizmus v Hollywoode, ale ženám treba podľa nej vytvoriť lepšie podmienky.

 

Isabelle Huppertová pózovala v Cannes aj v rifliach.  Foto - TASR/AP

 

„Pre americké režisérky je náročnejšie robiť filmy a existovať vo filmovom priemysle a zdá sa, že musia prekonávať prekážky s väčšou silou, posadnutosťou a odhodlanosťou ako vo Francúzsku,“ povedala na tlačovej konferencii Huppertová podľa Variety. „Myslím si, že ženy často robia filmy, ktoré sú osobnejšia a majú tendenciu zísť z osvedčenej cesty, kým muži majú tendenciu byť súčasťou diaľnice. Sme oveľa slobodnejší (a flexibilnejší), keď sme na bočnej ceste, než keď sme na diaľnici,“ povedala Huppertová.

Francúzska herečka vyštudovala ruštinu a chvíľu ju aj učila, v roku 1968 potom začala chodiť na konzervatórium vo Versailles a herectvo študovala aj na Štátnej konzervatóriu dramatického umenia v Paríži.  

 

Prišli aj herec Barry Keoghan (zľava), režisér Yorgos Lanthimos a herci a herečky Nicole Kidman a Colin Farrell, Sunny Suljic a Raffey Cassidy.  Foto - TASR/AP

Pocta obetiam v Manchestri 

V Cannes sa na červenom koberci ukázali mnohé osobnosti filmového sveta. Vzdali tiež poctu obetiam pondelkového výbuchu na koncerte v anglickom Manchestri. 

 

Prišla aj herečka Charlize Theronová.  Foto - TASR/AP

 

Časť slávnosti preto aj zrušili, neuskutočnil sa ani ohňostroj. Prezident festivalu v Cannes, Pierre Lescure, počas slávnosti povedal: "Svet filmu je s Manchestrom." Manchester bol prítomný počas celého slávnostného večera. Premietli na ňom dojemný videoklip, ktorý pozostával zo záberov detí zo všetkých ročníkov festivalu.

 

Herec Will Smith.  Foto - TASR/AP

.