Tyrkysová sa jednoznačné spája s letom. „Keď sa otepľuje, každý zhadzuje čiernu a hľadá farby leta, a k tým jednoznačne patrí tyrkysová,“ potvrdzuje pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOS v Košiciach.

 

 

Tyrkysová, podobne ako zafírová a svetlomodrá upokojujú a dodávajú pozitívnu energiu. Zrejme to vedeli už aj dávno pred naším letopočtom. Tyrkysová bola trendy už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. Od roku 4000 pred našim letopočtom nosili Egypťania účes v podobe lichobežníka, ale nejaký čas nosili dlhé vlasy, ktoré boli dekorované kvetmi lotosu alebo stužkami tyrkysovej farby.

 

 

V 18. storočí nášho letopočtu bolo Francúzsko vzorom kultúry a módy. Veľký podiel na tom mala aj známa Madame de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV, ktorá si zamilovala ružovú a tyrkysovú farbu. V luxusných hodvábnych tyrkysových šatách pózovala do portrétu, ktorý v roku 1756 namaľoval François Boucher.

 

 

Tyrkysovú nájdeme aj v módnych kolekciách veľkých súčasných návrhárov, či v šatníkoch celebrít. K hviezdam, ktoré si tyrkysovú obľúbili, určite patrí Jennifer Lopez. „Majú ju v obľube rôzne typy krásy, tak ako letný, tak aj zimný,“ hodnotí Gajdošová Sikorska a dodáva, že veľmi dobre sa táto farba kombinuje s hnedou. „V súčasných trendoch letí aj v spojení s bielou, ale najlepšia kombinácia je s modrými očami a opáleným telom,“ zdôrazňuje.

 

 

Ženy v meste pripravili niekoľko kombinácií na leto, v ktorých kraľuje tyrkysová. Aj ako hlavná farba oblečenia, ale aj v doplnkoch, ako okuliare, náramky, náušnice, či kabelky. Každá z nás určite nájde niečo pre seba. Tyrkysová už dávno nie je farbou, ktorú si obliekame len na pláž.

 

 

Prečítajte si aj Uniformy námorníkov sa do módy vracajú už 170 rokov

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.