Námornícke oblečenie a jeho varianty sú stále trendy. My sme sa pokúsili skombinovať tmavomodré pásiky s bodkami. Možno aj Vás navnadíme na podobný experiment. Ale kým k tomu dôjde prečítajte si, ako sa námornícky motív dostal do veľkej módy.

História bielomodrých pásikov siaha do 19. storočia. Vtedy sa stali odevom francúzskych námorníkov. Originálna námornícka košeľa mala 21 tmavomodrých pásikov. Každý pás symbolizoval víťazné bitky Napoleona. Pásiky mali aj ochrannú funkciu – mali uľahčiť hľadanie námorníka, ak by padol do vody.

 

Malý princ George v námorníckom. 

 

Kto by povedal, že sa nosia už skoro 170 rokov? A to nemyslím len francúzskych námorníkov. Všetko sa začalo v roku 1846, keď budúci kráľ Veľkej Británie, 4-ročný princ Eduard VII., dostal pre neho špeciálne ušitú námornícku uniformu. Nosil ju počas plavby na Normandské ostrovy a obdivovali ho v nej nielen rodičia, ale aj pospolitý ľud. Práve vtedy vzniklo veľa portrétov princa v námorníckom oblečení, ktoré obehli celú Európu. Princ získal následovníkov.

A tak v 70. rokoch 19. storočia sa námornícke oblečenie stalo obvyklým oblečením pre deti po celom svete. A tento trend pretrvával dlhé roky, lebo ešte dnes s nostalgiou pozerám na povojnovú fotografiu môjho otca – malého chlapca v námorníckom oblečení.

 

 

Coco Chanel a námornícke nohavice

Do námorníckeho sa začali obliekať aj ženy. Hlavne vďaka Coco Chanel, ktorá v roku 1920 urobila v móde revolúciu a predstavila námornícke nohavice pre ženy. Tie sa stali symbolom emancipácie. Chanel obliekala ženy aj do pásikavých svetrov a používala zlaté gombíky. Aj trojdielný oblek od Chanel bol úzko spojený s námorníckym štýlom.

V rokoch 1940 a 1950 boli veľkými propagátorkami námorníckej módy filmové hviezdy Marlena Dietrich, Greta Garbo a Katharine Hepburn. Námornícky štyl si obľubili tiež slávni muži ako Pablo Picasso, či Andy Warhol.

 

 

Móda s námorníckými vzormi je nesmrteľná a „vypláva“ takmer každú sezónu. A nejde tu len o dovolenkový, či športový štýl. Námornícke pásiky sa ako elegantné oblečenie dostali aj do kancelárií, či na večierky. Tešia sa veľkej obľube vďaka svojej jednoduchosti.

 

Coco Chanel. 

 

So zlatou, žltou, či striebornou

Vedia nás ešte niečim prekvapiť? „Pásiky v námorníckom štýle sa neradi kombinujú s inými vzormi, ale dobre sa kombinujú okrem bielej a modrej, s červenou. Aby nepôsobili priliš slovensky, čiže ako naše národné farby, je možná kombinácia so zlatou, žltou alebo striebornou,“ hovorí pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOS v Košiciach.

 

 

Upozorňuje však, že kto to nemá v oku, mal by si dať pozor, lebo od dizajnérskych kúskov ku gýču je niekedy dosť blízko. „Spájanie trendov je vysoká škola štylizácie a treba si dávať pozor, aby sme to neprehnali. Predovšetkým netreba nič robiť na silu. Keď nemáte správny odhad a neviete, ako oblečenie, či vzory kombinovať alebo sa v niečom necítite dobré, je lepšie zachovať mieru,“ radi Gajdošová Sikorska. Upozorňuje tiež, že pokiaľ chceme dokonale skopírovať námornícku módu, treba dávať pozor na dôležitý prvok, akým je golier.

„V námorníckom štýle sú dôležité hlavne veľkonámornícke goliere, ktoré vychádzajú z toho, že námorníci sa do nich utierali, keď sa potili pri namáhavej práci na lodi,“ vysvetľuje odborníčka.

Ženy v meste oslovilo spojenie námorníckych pásikov a modrých bodiek na jednoduchých plavkách. K tomu sme pridali pásikavý klobúk a námornícky dizajn je ako vyšitý. Je jedno, kde ho predvedieme: pri mori, pri bazéne alebo pri jazere. Námornícka už neznamená len „na mori“.

 

 

Prečítajte si aj Pásikavé tričká idú ku všetkému. Aj k bodkám 

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.