„Ste hlupák, chrapúň, čo nemá charakter ani svedomie. Hnusíte sa mi a hlboko vami opovrhujem,“ tak znie jedna z reakcií na sociálnych sieťach adresovaná slovenskému prezidentovi. Niekto iný mu nadáva, že je Luciferov syn, smradľavý, slizký, vlastizradný had.  

Viete, že slova vedia raniť? Vlastne aj zabíjať?

Možno si poviete, že verejná osoba by mala vedieť s kritikou narábať. S kritikou možno áno, ale ako narábať s hejtom? Určite každé nenávistné slovo bolí. Je ako rana, ktorá zasahuje do srdca. Prezident–neprezident, všetci sme len ľudia, ktorí prežívajú a cítia bolesť.

Mariuszowi Szczygłowi – poľskému spisovateľovi sa vyhrážal istý človek a želal mu smrť len preto, že neverí v existenciu Boha a opovážil sa to napísať. To, čo vypisoval hejter, bolo ako rana do srdca. Veď slova vedia raniť. Vlastne aj zabíjať.

Aj ja som sa pred pár dňami presvedčila, že slová vedia raniť, keď sa mi niekto, koho vôbec nepoznám, „prihovoril“ nenávistnou rečou. Neverila som vlastným očiam – koľko sa dá vyliať špiny. Urážlivé, nenávistné vyjadrenia nemali nič spoločné s konštruktívnou kritikou. „Ste umelá, zostarnutá Barbie,“ znela jedna z viet, ktorej cieľom bolo ma zhodiť a zosmiešniť. Rana do srdca. Nechápala som. Že ja? Čo zlé som ja tej osobe spravila?

Nie všetci sa musia mať radi. Nie všetci musia s tým druhým súhlasiť. Nie všetkým sa páči to isté. Ale prečo kvôli tomu útočiť? Na čo ničiť a udupať iného človeka?

 

 

Viete, že slová vedia raniť? Vlastne aj zabíjať? O tom, že to tak je, sa pred týždňom presvedčilo Poľsko. Po niekoľkoročnej vlne hejtu na primátora Gdanska, po vyhrážkach, v ktorých mu okrem iného želali politickú smrť, narušený muž, zobral do rúk nôž a dal definitívnu ranu do srdca primátora Gdanska. Paweł Adamowicz zomrel v priamom prenose, na pódiu počas veľkej dobročinnej akcie. Žiaľ, slová vedia raniť. Vlastne aj zabíjať.

„Treba skoncovať s nenávisťou! Treba skoncovať s nenávistnými rečami! Treba skoncovať s pohŕdaním! Treba skoncovať s bezpredmetným obviňovaním iných! Nebuďme ľahostajní voči rozmáhajúcemu sa nenávistnemu jedu na uliciach, v médiách, v školách, v parlamente, aj v cirkvi,“ povedal počas pohrebu Adamowicza kňaz Ludwik Wiśniewski.

Namiesto ubližovania, by sme si mali radšej zobrať k srdcu veľmi jednoduché odporúčanie, ktoré hejterovi útočiacemu na sociálnych sieťach na Andreja Kisku, adresovala nejaká pani: „Keď sa vám niekto hnusí, tak ho ignorujte a píšte tomu koho obdivujete“.