Slovné spojenie plavková sezóna ma desí viac ako vyberanie nervov bez umŕtvenia. Moje telo totiž už od jari nechce pochopiť, že leto sa ho opýta, prečo celú zimu, prepytujem, žralo. A tak má môj zadok stále zimnú veľkosť, aj keď teploty sa už šplhajú k 30-tke. Minulý rok bolo telo vzorné. Už vo februári si povedalo, že treba tých 11 kíl nejako zhodiť a makalo až do júna. Lenže, tento rok nič. Nezabralo dohováranie, ani vyhrážanie, ani hladovanie.

Váha v kúpeľni – môj najúprimnejší domáci spotrebič, sa na mňa pozerá rovnako vyčítavo. V očiach jej blikajú tie dve sprosté čísla, a ona si hovorí: “Nuž moja, štverať sa na mňa trikrát denne a slepo dúfať v zázrak, to ti hodinku vo fitku nenahradí!” V júni som teda radikálne dohovorila telu a vysadila cukor, múku a alkohol. Zbohom obľúbený špriz na terase, zbohom biele streky, zbohom zmrzlina, zbohom macarónka ku káve. Chudnúci paradox: tých zimných 5 kíl ide dole oveľa ťažšie v júni ako vo februári. Hmm, asi mráz naozaj spaľuje tuky. Plavková sezóna je sviňa.

Idem teda opáčiť plavky do skrine. Uff! Od minulého roka vyzerajú akosi horšie. Teda, hlavne oblečené. Silno zauvažujem o potápaní. Predsa len má neoprén väčšiu kryciu schopnosť. Biele telo vyzerá v plavkách desivo. Zasa som si v marci neodskočila niekam k bielym pieskovým plážam, aby som sa predopálila. No nič, možno o rok. Doháňam to na balkóne. Popritom, samozrejme, vyvesím prádlo, napíšem článok, očešem psa, preberiem šošovicu a tak. “To sú Bermudy!” napadne mi fráza zo známeho českého filmu.

Posledná fáza je holenie do plaviek. Pravidelne používam môj starý, obľúbený strojček, takže by to nemal byť žiaden problém. Lenže on sa rozhodol (hneď po prvom aj druhom féne) ukončiť svoju životnosť práve v čase plavkovej sezóny. Myslím si, že spotrebiče v mojej kúpeľni majú uzatvorený tajný pakt s Tescom. V priebehu mesiaca odišli do večných lovíšť dva fény a jeden strojček. Náhoda? Nemyslím si. Váha tam stále tróni a do večných lovíšť sa nechystá. Počítam koľko rokov mal strojček. Keď som ho kupovala, tak môj syn ešte nechodil do školy …. 10??? Nuž, je na čase kúpiť nový. Dúfam, že bude veľmi podobný a bude sa používať tak isto. Čo sa týka spotrebičov veľmi ťažko si zvykám na nové vychytávky. Neznášam návody na použitie a rovnako fungujúce spotrebiče mi prinášajú iluzórny pocit istoty.

Strojček zakúpený (mladší brat bývalého strojčeka), spolu s ním aj celé plavky jemne inklinujúce k neoprénu (väčšia krycia schopnosť), spolu s nimi krém na opaľovanie (pobyt na balkóne priniesol nežiadúci červený efekt), krém po opaľovaní a veľká šatka na prekrytie častí, ktoré nazasiahli plavky. Som vyčerpaná, ale odhodlaná. Na druhý deň ma zobudia kvapky vody pravidelne dopadajúce na rýmsu. Vydýchnem si. Ja som teda na plavky pripravená, ale ešte je čo dolaďovať. Dám si 20 brušákov a napijem sa teplej vody. Mám pocit, že váha sa trochu usmiala. To dám! 

 

Prečítajte si aj Nestarnúca krása