Na všetko sa dá pozrieť z rôznych strán. Ja by som svojich tridsať rokov zatiaľ popísala ako férový boj. Pokus, omyl. Som oveľa múdrejšia a stála hrozne hlúpa. Podľa štúdie neurovedca Jaya Giedda sa dejú po tridsiatke fantastické veci. Máme sa lepšie. 

Podľa Jaya sa náš mozoček do tridsiatky neustále vyvíja a okolo tridsiatky ešte stále nie je úplne zastabilizovaný - začne pretínať nepoužívané väzby v mozgu a posilňuje tie, ktoré zostávajú. Naša osobnosť sa tým zastabilizuje. Štúdie ukazujú, že práve v období od 18 do 30 rokov sa ukazujú ľudia neurotickí, introvertní, extrovertní, či odvážni. Práve toto obdobie plné zmien ako vysoká škola, internát, prvé vzťahy, formujú našu osobnosť. A čo sa deje v tridsiatke? Začneme samých seba akceptovať a usadzovať sa a to z nás robí lepších partnerov. 

 

Niektoré štúdie hovoria, že najväčšie šťastie sa začína okolo 33 rokov a 35 je najlepšie obdobie. Ďalší peak, ktorý v tridsiatke je, je výborný sex. Ľudia už presne vedia čo chcú, a to aj robia. Ale veda hovorí, že ženy po tridsiatke až do štyridsiatky žijú sexuálne aktívnejšie ako mladšie alebo staršie ženy. Jedno z vysvetlení môže byť, že ženy majú zvýšenú sexuálnu motiváciu kvôli evolúcii, aby preukázali, že sú stále plodné. Iné vysvetlenie je, že ženy sú si istejšie, cítia sa vo svojom tele dobre, a prestanú rozmýšľať, že ako 20-ročné by sa nemali s niekým vyspať, pretože sa to nepatrí. Odhadzujú mentálne bariéry, čo sa patrí a čo nie, a robia to, čo chcú. 

Na Slovensku sa bohužial tridsiatka ženy spája aj s iným fenoménom. Podľa našich domácich štatistík klesá ženám po tridsiatke - narodením dieťaťa - o 33 percent šanca, že si nájdu zamestnanie. Naopak mužom, ktorým sa dieťa narodí, stúpne šanca, že ho firma bude chcieť o 11 percent, pretože je vnímaný ako zastabilizovaný a lojálny. Dobrá správa je, že sa to dá zmeniť. Zlá, že to bude trvať dlho a je to na nás - musíme prestať hovoriť, že muži pomáhajú s domácnosťou, a strážia svoje vlastné deti. Musíme samé vyžadovať rovnakú starostlivosť mužov v domácnosti. Pretože žiadna žena sa nenarodila ako “gazdiná”. Nič také neexistuje. 

Malé negatíva, ktoré som našla, sa týkajú nášho tela. Horšie zvládam opicu, a výrazne pomalšie chudnem. Objavili sa mi prvé šediny, aj keď to mohlo byť skôr z môjho šéfa, než mojej tridsiatky. Podľa vedcov sa začína tridsiadkou meniť aj menštruácia, a ženy si nachádzajú šediny aj na intímnych partiách.

Znie to náhodou všetko v pohode - za seba dodám, že som nikdy nebola spokojnejšia. Mám vlastný byt, aj auto, som slobodná finančne aj mentálne, s mojim mužom som, pretože chcem, a síce netuším, čo ma tento rok čaká, ale štúdie hovoria, že to bude v pohode. Aj moje tušenie je, že to bude riadne divoká jazda, na ktorú budem o rok spomínať so smiechom a spokojná. 

K veku už len posledná vec. Veľa ľudí mi želá všetko najlepšie. A viete ako to je, keď žena dosiahne tridsiatku - mám zostať mladá, niektorí sa boja povedať, že mám 30 a robia z toho nejaké strašné spoločenské nezmyselné tabu. Mne sa tridsiatka páči, a bude sa mi páčiť aj štyridsiatka a päťdesiatka. Je na čase prestať s hlúpymi komentármi, v ktorých sa tvárime, že starnúca žena je tragédia a niečo, čo spoločnosť nechce vidieť. Keď sa ohliadnem okolo seba, tie najsexy a najpríťažlivejšie ženy okolo mňa majú všetky okolo štyridsať. Žiadnych 17 a pocit ženy. 

Ženy v meste, majte úspešný týždeň!