Je to pohodlné, zo začiatku samé pozitíva. Žiadne bolesti, bezproblémový cyklus, aj krajšia pleť. Len netreba každý deň zabudnúť zobrať tabletku. Všetko v suchu. Po čase však zistíte, že nemáte chuť na sex, že vás to otupuje. Nie je to váš prípad? Môj áno. Ale to som netušila, čo začne, keď hormonálnu antikoncepciu vysadím.

Tento týždeň zverejnilo Národné centrum zdravotníckych informácii novú štatistiku. Antikoncepciu v roku 2016 užívalo 17 percent žien v reproduktívnom veku. Drvivá väčšina z nich práve hormonálnu. Trend za posledných 5 rokov je jasný. Kým v roku 2012 ju užívalo takmer 250 tisíc žien, minulý rok už len čosi nad 175 tisíc. Štatistika nezisťuje prečo. Môžeme len hádať.

Ja som sa rozhodla prestať brať tabletky len nedávno. Nie preto, že by som chcela otehotnieť – jednoducho som cítila, že môjmu telu nerobia dobre. Moje najbližšie kamarátky mi rozprávali vlastné príbehy – jedna popísala, že keď ich prestala brať, mala pocit, že jej niekto konečne vybral mozog zo sáčku a vrátil ho späť. Druhá mi hovorila, že sa z toho jej telo nevie už rok spamätať. Vravela som si, možno nejaký extrém. Stáva sa.

Preskočme teraz moje nálady – tie sa naozaj stratili za dva mesiace, keď som sa rozplakala pri každej príležitosti. Pleť sa správa stále divne. Vyrážky, chvíľu mastná, chvíľu suchá pleť. Tiež čakám na niveau stable. Po troch mesiacoch však nastala nová fáza – vypadali mi vlasy. Veľa vlasov. Celé hrste. Nie je to len môj subjektívny pocit. Maskérky ma češú a líčia roky. Pýtajú sa ma, čo sa deje, a nosia mi bylinkové čaje. Na obraze to zatiaľ vďaka ich kúzleniu nevidno, no ak to takto pôjde ďalej, naša televízia bude mať plešatú moderátorku.

Je to pritom už päť mesiacov odo dňa, keď som zobrala poslednú tabletku. Mám po novom menštruáciu dvakrát do mesiaca. Pred aj počas HAK som pritom mala cyklus ako hodinky. Divné? Dosť. Tiež čakám, za koľko mesiacov sa dostanem do normálneho stavu.

Nechcem z toho robiť žiadne medicínske závery. Nie je to štatistika. Nie som lekárka, ani vedkyňa. Mám len svoje telo a svoj zážitok. Vedci a vedkyne ale upozorňujú na riziká hormonálnej antikoncepcie už roky. Zatiaľ prídu vždy lekári a povedia, že sú to vedľajšie efekty, s ktorými treba rátať pri každých farmakologikách. Pravda. Ale pri týchto nám nikto nezachraňuje život, však áno.

 

 

Napríklad dánski vedci urobili štúdiu na milióne žien od 15 do 34 rokov a sledovali ich dokopy 13 rokov. Zistili, že ženy, ktoré berú tabletky majú o tretinu vyšší výskyt depresie. Najhoršie výsledky boli medzi tínedžerkami. Na druhej strane sú štúdie, keď hormonálna antikoncepcia chráni ženy pred konkrétnymi typmi rakoviny, a je dobrá, napríklad, aj pre prevenciu proti cystám.

Bez ohľadu na to, čo vieme o antikoncepcii dnes, tabletky zohrali obrovskú úlohu v emancipácii žien. Dali im moc nad vlastným telom a tehotenstvom. Sexuálna revolúcia zmenila ženám život. Mohli, rovnako ako muži, mať sex s kým chcú a kedy chcú, bez rizika, že zostanú tehotné. Množstvo lekárok, vedkýň, inžinierok, profesoriek si mohli začať plánovať materstvo a neísť tak v šľapajách svojich matiek.

Čas a priestor, v ktorom sa nachádzame, je dnes iný. Rozmýšľam, prečo sa aj v stabilných vzťahoch so stálym partnerom rozprávame o zodpovednosti výhradne na pleciach žien. Ženy sú plodné šesť dní do mesiaca. Muži každý boží deň svojho života. Trocha nepomer, nie?

 

Prečítajte si aj Ježíško pre deti a pre seniorov