Pre mňa to bol hlas zo záhrobia. Dvadsaťpäť rokov po skončení strednej školy mi napísal. Napísal mi sám od seba, hoci ja ho už roky hľadám, aby som ho pozvala na našu stretávku. Našiel si ma cez google a ja som sa usmiala nad telepatiou, že mi píše práve v čase, keď všetkých zvolávam na ďalšie pomaturitné stretnutie. Písali sme si i telefonovali, ale na stretávku neprišiel. Napísal mi, že posledných 25 rokov za veľa nestálo.

Nedarilo sa mu, hoci to bol premiant triedy z dobrej rodiny a po maturite sme mu všetci predpovedali závratnú kariéru. Lenže jeho talent a vedomosti porazili závislosti. Na stretávku neprišiel, pretože vo veku, keď sa my ostatní cítime na vrchole síl, on prišiel o to najzákladnejšie právo rozhodovať sám o sebe.

Rozmýšľala som, ako by tá stretávka vyzerala, ak by tam predsa len bol. Pomaturitné stretnutia sú niekedy ako ten facebook. Samé pekné momenty z nášho života. Väčšinou prídu tí, ktorí sa môžu niečím alebo niekým pochváliť. Povýšením v práci, podnikateľským úspechom, novým autom, peknou chatou, nadanými deťmi alebo milujúcim manželom.

Neviem, ako by sme prijali jeho príbeh. Raz ho ktosi zo spolužiakov stretol na ulici ako bezdomovca, na iného vraj zaútočil a ak mu aj pomoc ktosi ponúkol, on ju nedokázal prijať, pretože ho príliš zamestnávali jeho vlastní démoni.

Neviem ako veľmi by tí úspešní boli tolerantní voči neúspechu iného. Možno aj preto nás na stretnutí bolo tentoraz menej, lebo ideme do veku, keď viac bilancujeme. A tak ako hladný sýtemu neverí, aj úspešní niekedy prirýchlo súdia neúspešných.

Ďalšie stretnutie máme o päť rokov. Verím, že príde aj on. Príde medzi ľudí, s ktorými sedel v stredoškolských laviciach a pozýval ich na zmrzlinu do vychýrenej cukrárne. A prídu aj iní, čo možno nemajú toľko pekných momentov zo života.

Potrebujeme ich tam. Úspechy jedných inšpirujú, neúspechy druhých nás učia pokore a tolerantnosti a to nás navzájom obohacuje. Lebo stále by sme mali ostať spolužiaci, ktorí si našepkajú, keď niečo nevedia, pošlú úlohy, keď je ten druhý chorý či sa rozdelia s desiatou. Proste si pomôžu, pretože sú z jednej triedy.  

 

Prečítajte si aj Prvák Marco