Zrealizovali sme v práci veľký prieskum. Prieskum, ktorým sme zisťovali ako žijú rodiny s deťmi, kde má rodič alebo dieťa rakovinu. Združujeme ich pod krídlami Dobrého anjela takmer všetky na Slovensku. Z tohto prieskumu vzišlo veľmi veľa smutných čísel.

Až štyridsaťdva percent takýchto rodín má čistý mesačný príjem pod päťsto eur. Osemdesiat percent má príjem pod osemsto eur. Aj tá druhá suma je pre štyroch ľudí, z ktorých jeden má rakovinu, žalostne málo. Choroba predstavuje pre rodinu veľké náklady.

Okrem toho sme sa dozvedeli o tisícoch kilometrov, ktoré chorí za liečbou precestujú, o stovkách hodín, ktoré strávia v čakárňach, o dlhoch,
do ktorých ich choroba dostala. Zistili sme, že prišli o prácu, o priateľov, museli sa presťahovať a viacerým ochorenie zničilo manželstvo.
Fakty, fakty, fakty.

A na záver spracovania prieskumu, po tom, čo sme už všetci krútili hlavami prišiel tento absurdný údaj: "22% z týchto rodín sa kvôli ochoreniu stretlo s ľudskou závisťou". Predstavme si, že takmer štvrtine ľudí niekto všetko toto boľavé a smutné závidí.

Áno, možno to pri prvotnom uvažovaní  nie je celkom tak. Nezávidia im chudobu ani chorobu. Ale ak sa rodine podarí vybaviť si príspevok na auto, tak to už celkom nie je v poriadku. Alebo to, že pani má rakovinu, ale pritom má vlasy a nechodí do práce, to nie je celkom správne, obzvlášť keď iný zatiaľ pracovať musí. Ak sa ľudia dozvedia, že rodine pomohol niekto bohatší alebo pre nich bola vyhlásená zbierka, tiež sa to okoliu nie vždy páči. Vyhradené miesto pre invalida je tiež tŕňom v oku.

Niektorí ľudia vnímajú informácie príliš povrchne. Je veľmi dôležité nazrieť hlbšie k podstate problému. Pri akejkoľvek téme.
A ak sa tam bojíme nazrieť, lebo nás tá téma straší, tak prosím, nerobme úsudky postavené na vode.

Ťažká choroba je peklom pre telo, dušu, ale aj pre peňaženku. A čokoľvek dobré sa rodine, ktorá sa s ňou borí udeje, by táto rodina s každým z nás vymenila za zdravie.

 

 

Prečítajte si aj Vek ženy