Prezidentka Zuzana Čaputová bola počas prvého dňa návštevy Nemecka oblečená v národných nemeckých farbách.

Prvý raz mala na oficiálnej príležitosti sukňový kostým. Bol čierny so žltou šerpou namiesto opasku. 

 

Čaputová a šaty pre Nemecko - fotogaléria kliknite

 

Čierna vyjadrovala postoj k dvom zásadným historickým udalostiam: V Berlíne bola presne v deň 51. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Položila tiež kvety k pamätníku Bielych krížov, aby si uctila ľudí, ktorí prišli o život pri pokuse prekonať Berlínsky múr.

“Boli to "čierne" udalosti invázie/okupácie a oslávili sme aj 100. výročie Weimarskej republiky, s prvou demokratickou ústavou a demokratickým parlamentom v Nemecku,” napísala na sociálnej sieti osobná poradkyňa prezidentky Zuzany Čaputovej v oblasti protokolu Katka Diková Strýčková s tým, že si dali zvlášť záležať na odtieni žltej. 

 

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a prezidentka Zuzana Čaputová.  Foto - TASR 

 

Čaputová a šaty v národných farbách

Keď prechádzala počas prehliadky čestnej stráže po červenom koberci u prezidenta  Franka-Waltera Steinmeiera celkový obraz bol zladený do farieb nemeckej zástavy, ktorá je zložená z troch farieb: čiernej, červenej a žltej.

“A škoda, že to nevidno, ale sako prezidentky má, zdá sa, takú podšívku, akú má kravatu pán prezident Steinmeier. To je osudová náhoda,” dodala so smiechom Strýčková.