Na Slovensku a v Českej republike dnes vyšiel prvý raz najvplyvnejší módny časopis Voque. Jeho prvé číslo, v ktorom sú texty v slovenčine i v češtine, oslavuje slobodu pri príležitosti 100. výročia založenia Československa. Titulná strana a coverstory, ktoré s topmodelkou Karolínou Kurkovou nafotil slovenský fotograf Branislav Šimončík, sú venované disidentke a bývalej prvej dáme Československa Olge Havlovej.

 

 

Kurková a básne Václava Havla 

Kurková je na titulnej strane vyfotografovaná zozadu a na chrbte má tetovanie. Ide o kaligram zo zbierky básní Václava Havla s názvom Antikódy, ktorú venoval básnikovi a dramatikovi Jiřímu Kolářovi. "Želali sme si prvé číslo o slobode, spojenectve, láske a neobyčajných ženách. Pozrite si s nami 24. edíciu, prvú československú, úplne ojedinelú titulku VOGUE, ktorá rozpráva úžasný príbeh. Príbeh o kráse, slobode a období, v ktorom žijeme," píše časopis na facebookovej stránke.

„Zvažovali sme veľa verzií titulnej strany. Tá finálna zvíťazila pre svoje silné posolstvo. Chceli sme vzdať poctu Olge Havlovej a pripomenúť hodnoty, ktoré zastávala spoločne so svojím manželom," uviedla vo vyhlásení pre médiá Andrea Běhounková, šéfredaktorka Vogue CS. „Coverstory s Karolínou Kurkovou je pripomienkou výnimočných žien, bez ktorých by mnoho slávnych a historicky významných mužov nemohlo dosiahnuť úspechy, pre ktoré ich dnes obdivujeme.“

 

Americká herečka Meryl Streepová na obálke Vogue v roku 2011.  Foto - TASR/AP

 

Na druhej, limitovanej titulke, ktorú podľa HN online predstavia zástupcovia magazínu na sprievodnej výstave pod názvom Prvé vydanie, sa podieľal ďalší Slovák Michal Pudelka. Náš fotograf na nej zvečnil slovenskú topmodelku Kamilu Filipčíkovú – jedinú slovenskú ženu, ktorá sa na titulnej strane časopisu Vogue (jeho talianskej verzie) ocitla dvakrát.

Pre časopis budú pracovať vplyvné mená módneho sveta. Topmodelka Eva Herzigová, ale aj modelky Tereza Maxová, Daniela Peštová a Daniela Kociánová.

 

Prvá dáma USA Michelle Obamová na titulke magazínu Vogue v marci 2013. Foto - TASR / AP

 

Vogue desaťročia udáva trendy

Vogue založil ešte ako týždenník Arthur Baldwin Turnur v roku 1892. Magazín, ktorý prináša články aj o umení, kultúre či politike, je priekopníkom vo svete módy už desaťročia a udáva trendy v spoločnosti.

 

 

Bol to Vogue, ktorý mal už v roku 1932 ako prvý na titulke farebnú fotografiu. V roku 1974 sa na obálke magazínu prvýkrát objavila afroamerická modelka. V minulom roku dal zase francúzsky Vogue na titulnú stranu prvýkrát v histórii transgender modelku - ženu, ktorá sa narodila ako chlapec.

Od roku 1988 je šéfredaktorkou americkej verzie Anna Wintourová, dnes jedna z najvplyvnejších postáv módneho priemyslu.

 

 

Československá edícia Vogue je iba druhou v strednej Európe (po Poľsku). Česká republika a Slovensko se tak konečne pripojili k 23 krajinám, kde už Vogue vychádza. Na Slovensku stojí časopis 5,49 eura, v Česku 129 českých, čo je viac ako je cena konkurenčného Elle.