BRATISLAVA. Prvou víťazkou v súťaži Učiteľ Slovenska sa stala učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach Zuzana Tkáčová. Ocenenie si prevzala v utorok večer v Bratislave a Slovensko bude reprezentovať v rámci medzinárodnej súťaže Global Teacher Prize v Dubaji. Cenu verejnosti získala Noémi Ráczová, ktorá učí v Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach. 

 
Cenu verejnosti získala Noémi Ráczová.  Foto TASR – Jakub Kotian
 

Učiteľ, ktorý inšpiruje


Do národného kola prvého ročníka súťaže sa zapojilo 100 učiteľov a desiatku finalistov vybrala sedemčlenná odborná medzinárodná komisia. "Sledovali sme, ako učiteľ dosahuje úspech u každého žiaka, ale i to, akým spôsobom učí, aké používa metódy a inovácie. Dôležité bolo i to, ako dokáže inšpirovať a spolupracovať s inými učiteľmi," povedal pre TASR Juraj Hipš z Komenského inštitútu a neziskovej organizácie Živica, ktoré súťaž organizovali. Ocenenie podľa jeho ďalších slov slúži aj k tomu, aby sa poukázalo na to, aké je učiteľské povolanie dôležité a že je to "jedno z najťažších a možno aj najmenej doceňovaných povolaní na Slovensku".

Organizátori meno víťazky vyhlásili netradične – vyslali ho do vesmíru na obežnú dráhu slovenskej družice s názvom skCube a z nej prijali signál v podobe morzeovky.

 

Prečítajte si

O prvý titul Učiteľ Slovenska zabojuje osem žien a dvaja muži

 

Pre víťazku je dôležité nadšenie žiakov

Do finále prvého ročníka súťaže sa dostalo desať učiteľov, z ktorých bolo osem žien. Najstarším finalistom bol 59-ročný učiteľ fyziky na Gymnáziu Viliama Paulinyho-Tótha v Martine Jozef Beňuška, naopak, najmladším bol 34-ročný učiteľ biológie a geografie v Základnej škole na Mládežníckej ulici v Púchove Jaromír Flaškár. Finalisti pôsobia v školách v Bratislave, Košiciach, Martine, Ružomberku, Púchove, Humennom, ale aj v obci Muránska Dlhá Lúka v okrese Revúca. 

Tkáčová uviedla, že najcennejšou spätnou väzbou sú pre ňu nadšení žiaci, lebo nadšenie je podľa nej najväčšou hnacou silou vlastného rozvoja. Zameriava sa na informatické, prírodovedné a technické predmety. Motivácia žiakov, špeciálne dievčat je pre ňu kľúčová."Aj vďaka jej nadšeniu tvoria dievčatá viac ako tretinu maturantov z informatiky, čo predstavuje najvyšší podiel na Slovensku," priblížil Hipš. Víťazka sa venuje aj učiteľom, pretože prednáša a pôsobí ako lektorka a vedie kluby učiteľov informatiky.
 
Finalisti prvého ročníka Učiteľ Slovenska. Foto TASR – Jakub Kotian