Golf hrával tatino a dal mi to vyskúšať, začalo ma to baviť, hovorí Laura Póšová, ktorá je vicemajsterkou Slovenska v golfe dievčat do 12 rokov.

Žiačka základnej školy golf rovestníkom a rovestníčkam rozhodne odporúča. Tu je sedem vecí, ktoré môže dať vášmu dieťaťu práve hranie golfu. Vyskúšajte ho s vašim dieťaťom.

 

1. Športovanie na čerstvom vzduchu

Hľadáte pre svoje dieťa aktivitu, ktorá v sebe koncentruje športovú súťaživosť, pobyt v prírode, malú pravdepodobnosť zranenia a vysokú mieru osobného rozvoja? Práve golf môže byť tá správna odpoveď.

Špeciálne v dnešnej dobe nie je to úplne jednoduché povedať deťom „utekajte sa von vybehať“. Prihodiť sa môže naozaj hocičo. Od rizika športových úrazov v kontaktných športoch, cez nebezpečenstvá, číhajúce na deti vonku až po možný zlý vplyv kamarátov v “partii”.

“Veľmi sa mi páči, že ihriská sú v prírode a treba na to aj silu. Ale je to veľmi pohodová hra. Ja mám rada tichšie športy,” dodáva Laura Póšová.

Ale golf nie je ani nijaké ležanie s tabletom v rukách. Odohrať jedno golfové ihrisko znamená spáliť 1442 kalórií. A golfový švih je komplikovaná, veľmi dynamická aktivita s dôrazom na silu, šikovnosť a pohyblivosť. Súčet? Sila a vytrvalosť. V tom je golf naozaj dobrý.

 

Foto - Golf Trnava

 

2. Fair-play, zodpovednosť a dodržiavanie pravidiel

Učiť sa osobnej zodpovednosti je pri výchove jedna z kľúčových úloh. Naučiť deti rešpektovať pravidlá a byť zodpovedným členom spoločnosti, ktorej viac dávajú ako dostávajú, je zložité a dôležité zároveň.

Golfisti sa od prvej lekcie učia ako sa správať na ihrisku, rešpektovať ducha pravidiel a spoluhráčov a vyhodnocovať dosah svojich činov pri hre. Klamať a obchádzať pravidlá sa jednoducho nemá. V tomto je golf čistý test charakteru. Vždy sa hrá fair-play.

Golfová etiketa je známy pojem. Jej dlhodobý vývoj a pestovanie robí z golfu niečo špeciálne – v hre i v živote.

 

 

3. Súťaživosť

Súťaživosť je zdravá a môže byť produktívna. Golf, viac ako množstvo iných športov, učí deti ako sa vysporiadať s tlakom v ťažkých situáciách. My golfisti zvykneme hovoriť (a je to naozaj platné viac ako v iných športoch) – „nemôžeš to zvaliť na nikoho iného!“

Hrať golf znamená, že prehru musí uniesť golfista sám, a víťazstvo - víťazstvo patrí tiež iba jemu samému.

Každý rodič dá svojmu dieťaťu najviac, ak ho naučí vysporiadať sa s ťažkosťami svojimi vlastnými silami – a v tomto je golf unikátny. Ako povedala jedna známa svetová osobnosť: „Golf je najbližší hre, ktorú nazývame život.“

Golf nie je kontaktný šport. Napriek tomu má v sebe vysokú mieru súťaživosti. A má schopnosť ustrážiť správnu mieru, aby na jednej strane podporovala rast, ale na druhej strane neprerástla do nezdravej úrovne. Presne tak, ako by sme od našich detí sami chceli.

 

Foto - golftrnava.sk

4. Sebazdokonaľovanie

“Najskôr mi to veľmi nešlo, veľakrát som sa netrafila do lopty, bola som nahnevaná. Bola som ešte malá, mala som štyri či päť rokov. Dnes mám štyrikrát do týždňa tréning a ešte aj ten piaty deň, keď nemáme tréning a mám len výtvarnú trávim doma na záhrade s golfovou loptičkou,” dodáva Laura Póšová.

Golfová hra ponúka vlastne nekonečné možnosti na zlepšovanie sa – ako golfista i ako osobnosť. Proces zlepšovania sa je tiež samotnou zručnosťou. Ak beriete svoje súčasné zdatnosti ako limit svojej výkonnosti, alebo ak predpokladáte, že sa zlepšíte iba praxou, nikdy nevyužijete svoj potenciál naplno.

Podstatné zlepšenie dosiahnete iba vtedy, ak posúvate svoje limity a premýšľate nad detailami. V tomto je golf krásny – človek je sám sebe limitom i možnosťou na jeho prekonanie. Golfista riadi svoj úspech v miere, ktorú neponúka žiadny iný šport. Chcenie byť lepším je zdravá túžba – taká, ktorá bude deti sprevádzať ich celým životom.

 

5. Disciplína

Na rozdiel od iných športov sa nedá na chvíľku vydýchnuť – veď útočníci to podržia v útoku. V golfe, takisto ako v živote, je koncentrácia a disciplína na dosiahnutie cieľov nevyhnutná.

Podľa známeho sloganu sa „golf hrá na 15-centimetrovom ihrisku – tom medzi vašimi ušami“. Jednoducho golf vyžaduje množstvo mentálnej disciplíny. Na ihrisku a aj na tréningovej ploche je každý úder kľúčový. Je potrebné sa sústrediť – sebadisciplína musí byť absolútna.

 

Foto - Michal Trško

 

6. Podnikanie a štúdium s golfom

Hovorí sa to často, golfové ihrisko je dobré miesto na spoznanie nových ľudí, vytváranie priateľstiev, či aspoň interakciu s množstvom zaujímavých osobností a aj diskusie na dôležité témy.

Veľa ľudí pozná známu vetu: „Kľúčové obchodné rozhodnutia sa robia na golfovom ihrisku.“

Skúste sa len pozrieť, koľkí známi ľudia prepadli tejto hre. A umožniť dieťaťu spoznať a ovládať túto hru vytvára preň dobrý predpoklad do budúcnosti.

“Profesionálna kariéra je niečo čo by som veľmi chcela, je to taký môj cieľ. Chcela by som byť golfová profesionálka, alebo učiť deti na tréningoch,” dodáva Laura Póšová.

A v neposlednom rade je dobré vidieť aj štipendijné programy prestížnych univerzít aj so zameraním na golf. Aj mnohí súčasní profesionálni hráči sú absolventami golfových programov týchto univerzít.

Je jasné, že šanca nie je veľká, ale určite ju nedostane ten, kto sa o ňu nepokúsi. Predsa len, nie je oveľa viac vecí, ktoré môže dať rodič dieťaťu ako šancu dostať prestížne vzdelanie.

 

 

7. Užite si to

A nakoniec. Či predovšetkým? Golf je zábava. Je nádherné si užiť pár chvíľ v nádhernom prírodnom prostredí – veľmi často zaujímavých prírodných scenérií. A ten pocit, keď sa vám darí…

“Ostatným dievčatám by som golf odporučila najmä kvôli tej prírode. Je to skvelé prechádzať sa a rozprávať sa s kamarátkami. Mňa na tom ale baví aj to, že je zároveň ťažké sa naučiť správne odpaľovať,” dodáva Laura Póšová.

Príde čas, keď futbalisti stonú doma so zničenými kolenami, hokejisti s bolesťami hlavy, či poranením chrbtice. Ale golfisti? Určite poznáte uznávané osobnosti kultúrneho života, ktorí aj s viac ako siedmimi krížikmi úspešne brázdia slovenské či svetové ferveje. Láska k tejto hre je na celý život.