Casual znamená neformálne oblečenie a nie je to presne predpísaná forma. Ak dostane pozvánku s dress codom - smart casual, môžete sa pri výbere outfitu potrápiť. Smart casual znamená, že sa nemáte obliecť príliš formálne, ale ani príliš ležérne. S Katkou Cenigovou, majiteľkou módneho salóna Eleganta, vám poradíme, ako zažiariť s kúskami, ktoré máte vo svojom šatníku. 

 

Foto - Miroslava Spodniaková
 

Smart Casual 2019 pre ženy: Skúste niečo asymetrické 

Vo svojom šatníku určite nájdete zaujímavé kúsky, ktoré by ste si nevzali bežný deň do práce. Ideálne by bolo niečo asymetrické, s výraznejším vzorom, farebnejšie a doplnené čiernymi úzkymi nohavicami. Určite to nesmú byť športové legíny alebo denimové, kožené len vo výnimočných prípadoch. Nohavice sú na takúto príležitosť prípustné. 

K asymetrickému outfitu odporúčame púdrovejšie alebo telové topánky s doplnkom - kamienkami alebo brošňou. "Ak zvolíte asymetrický outfit, tak bez doplnkov, žiadne náhrdelníky alebo výrazné náušnice, bolo by to rušivé," radí Katka Cenigová.   

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Smart Casual, ženy, šaty: Koktejlky, ale nie čierne 

Pri pozvaní na slávnostnejšiu udalosť nemusíte hneď siahnuť po osvedčených čiernych koktejlkách, aj keď s nimi nikdy nič nepokazíte. “Ja vyhadzujem čiernu zo šatníkov všetkých mojich zákazníčok,” hovorí Katka Cenigová. Ak chcete šaty v tomto štýle, doporučuje tmavomodré, až v odtieni nočnej oblohy alebo kráľovskej modrej.  

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Môžu to byť aj čipkované krajkované šaty a aby sa vyzdvihol celkový outfit, doplňte ich výraznými topánkami či kabelkou a decentnými šperkami. Krajkované šaty môžu byť aj výraznej farby doplnené malými detailami ako je modrá stužka, alebo jemný úzky kožený opasok tmavomodrej farby a k tomu štóla. Môže byť aj jednofarebný hladký materiál, doplnený inou farebnou kombináciou topánok alebo kabelky a opaskom.  

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Smart Casual 2019, ženy, šaty: Pohodlný materiál

Vybrať si môžete aj šaty z pohodlného materiálu, v ktorom sa cíti komfortne takmer každá žena - úpletový materiál so zaujímavým strihom, farebne do zlatista alebo medených farieb. K tomu čierne lodičky. Pri smart casual ide o nedbalú eleganciu, takže určite predpísaný dress code naplníte.

V zimných mesiacoch odporúčame k šatám krátke umelé kožušiny, bolérka, aj rôzne pončá a štóly. Sú vhodné aj preto, že aj žena vchádza do miestnosti, musí mať zakryté plecia. Zvlášť, ak idete na recepciu, na svadbu do kostola či na úrad. Potom si zvršok môže dať dole a dovoliť si aj šaty s odhalenými pleciami.

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Smart Casual pre ženy: Šaty s potlačou 

Nebojte sa zažiariť v šatách s potlačou. Pokojne môžu byť aj šaty s potlačou - kvietky, tvary, rôzny dezén na materáli, ale podklad tmavomodrý. Môžu byť doplnené čierne topánky a telové (púdrové), keď chce žena, aby vynikli šaty, tak topánky telovej farby. Čierne topánky sú veľmi výrazné a môžu outfit zatieniť.

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

 

Smart Casual 2019: Overal je stále in

Overal je stále in aj pri takejto príležitosti. Doplniť ho môžete výraznejšími doplnkami a topánkami. Overal výborne zakryje partie okolo pásu, ale neodporúčame ho ženám so zavalitejšou postavou ani nízkym ženám. 

 

Foto - Miroslava Spodniaková

 

Smart Casual, ženy, šaty: Výrazný detail

Nebojte sa zvoliť aj zaujímavú a výraznú farbu šiat. Ako sú tieto zelené šaty, doplnené len v pásovej línii výraznou bordúrou s folklórnym motívom priamo na materiáli. Zvlášť, ak dostanete pozvánku an recepciu na ambasádu či budete v spoločnosti cudzincov, môže slovenský folklór zaujať zvlášť. Pri výraznom vzore už nedoporučujeme žiadne šperky, len červené alebo čierne lodičky. 


Foto - Miroslava Spodniaková

 

K všetkým outfitom sa hodia topánky na opätku, nie balerínky, ani mokasíny. V chladnejších mesiacoch to môžu byť aj vysoké čižmy (sáry) nad kolená.

 

(Partnerom seriálu je módny salón Eleganta, ktorý ponúka individuálne módne poradenstvo)