Strong is new pretty je knižka od Kate T. Parker a je krásna. Fotografka zachytila dievčatá autenticky – odvážne, nešťastné, komické, silné, slabé – také aké sú. Bez vyčesaných vlasov, makeupu, či retušu. S odkazom – nemusíš byť krásna, či perfektná, aby si bola milovaná. Sú to malé futbalistky, plavkyne, korčuliarky, gitaristky, skateboardistky, sestry, kamošky. Úprimné, bez pózy – áno, „Silná“ by mal byť aj u nás nový výraz pre „krásna“

Stereotypy, ktorým už od útleho veku musia čeliť dievčatá, sú nenormálne. Štúdie ukazujú, že je to naozaj od útleho veku a naprieč rôznymi kultúrami. Prieskum v 15-tich krajinách od amerického Baltimoru až po Peking ukázal, že chlapci od malička počúvajú, aby sa šli hrať von a zažívali dobrodružstvá, kým dievčatá majú zostať doma a pomáhať v domácnosti.

Vo väčšine kultúr sú dievčatá varované, aby neprevzali iniciatívu vo vzťahoch a už od 10. roku (!) sú úplné presvedčené, že ich najväčšia devíza je ich vzhľad. Už 6-ročné dievčatá veria, že chlapci sú talentovanejší než ony. Ak by ste si stále hovorili, že u nás to také zlé nie je, minule som bola v hračkárstve. V oddelení pre dievčatá boli metly, set na žehlenie a kuchynka. Na druhej strane bol regál pre chlapcov, kde bol set pre lekára, hlavolamy a autíčka.

Zamyslite sa len nad rozprávkami – odovzdané princezné, ktoré príde zachrániť princ? Spomínam si na fotku, ktorá sa stala virálna. Jedna matka vytriedila celú knižnicu kníh pre deti tak, aby v nej zostali len knižky, kde je dievčenská hrdinka, je aktívna a neodovzdaná osudu. Hádajte koľko ich tam z asi 200 zostalo? Spočítali by ste ich na jednej ruke.

 

 

Ja som bola celkom divoké dieťa. Od malička ma označovali za „chalana“. Lozila som po stromoch, chodila s rozbitými kolenami a nezaujímali ma bábiky. Chcela som tie vzrušujúce autíčka na ovládanie a bratove lego. Pamätám si ako ma to hnevalo, keď o mne dospelí hovorili, že som taký chalan. V mojej hlave som bola dievča. Úplne normálne, zdravé, detské.

Ak chcete pomôcť svojim dcéram, počúvajte, čo si želajú. Nehovorte im, čo majú robiť, ani to, kedy majú byť ticho, či čo sa patrí. Nezdôrazňujte im, či sú krásne. Existuje 5-ročné dievčatko, ktoré nie je krásne? Nekomentujte ich oblečenie a nebráňte im v ich snoch. Ak bude chcieť ísť na strojarinu alebo programovať, podporte ju. Učte ju byť líderkou, povedať nahlas čo jej prekáža, čo sa jej páči a čo nie. Najlepšie ju tak pripravíte na život.

Majte pekný týždeň!