George Michael na snímke z roku 2008. Foto: TASR/AP

Spevák George Michael v nedeľu vo veku 53 rokov zomrel. Smutnú správu svetu oznámili jeho najbližší.

"S veľkým smútkom môžeme potvrdiť, že náš milovaný syn, brat a priateľ George pokojne zomrel doma o vianočných sviatkoch. Rodina si želá, aby sa rešpektovalo jej súkromie v tejto ťažkej chvíli. Zatiaľ nebude žiadny ďalší komentár," uviedlo vo vyhlásení jeho hudobné vydavateľstvo.

George Michael, vlastným menom Georgios Kyriakos Panagiotou, syn Britky a grécko-cyperského otca, založil so spolužiakom Andrewom Ridgeleym založili v roku 1981 disko-popové veľmi úspešné duo Wham!  To malo veľké fanúšičky aj v socialistickom Československu. Už ich prvý album Fantastic sa dostal na špicu britského rebríčka. Oboch preslávila hlavne slávna pieseň a nekonečný vianočný hit Last Christmas.

Do TOP 30 sa v Británii dostalo ich dvanásť piesní, šesť z nich na prvé miesto. Hitmi sa stali skladby Wake Me Up Before You Go Go, spomenuté Last Christmas, Freedom, I'm Your Man.

 

 

Neskôr pokračoval hádam ešte uspešnejšie hity ako napríklad Too funky.

George Michael katapultoval s pešničkou Faith v roku 1987 do prvej ligy briských popstars. Obrovský úspech mal s videom k pesničke Freedom. S Eltonom Johnom zverejnil v roku 1991 duet Don’t Let the Sun Go Down on Me.

„Som hlboko šokovaný. Stratil som drahého priateľa, najlepšieho a veľkorysého. Bol to tiež skvelý umelec,“ povedal podľa BBC britský spevák Elton John.  

 

 

George Michale prežíval okrem slávy mnohé osobné krízy. Hlvane smrť jeho mamy a jeho partnera ho veľmi poznačili. Trpel depesiami, nasledovali problémy s drogami. V roku 1998 ho zatkli v Los Angeles na verejnej toalete ako si hľadal sexuálneho partnera. 

V roku 2011 strávil niekoľko týždňov vo viedenskej nemocnici s vážnym zápalom pľúc. Ochorel uprostred turné a dokonca upadol do kómy. 

Počas kariéry za takmer štyri desaťročia však predal George Michael viac ako 100 miliónov albumov a získal dve ceny Grammy.

Získal si srdcia miliónov z nás. Zomrel v čase, keď má hit Last Christmas najhranejšie obdobie v roku. 

„Zbohom, môj priateľ. Opustil nás ďalší veľký umelec,“ uviedla americké speváčka Madonna v narážke na tohtoročné úmrtie Davida Bowieho, Princa, Leonarda Cohena a ďalších hudobných hviezd.

 

Prečítajte si aj Rok 2016: Rok, keď takmer zomrela hudba