ĽUBĽANA. Slovinská vláda vymenovala v utorok do čela generálneho štábu tamojšej armády prvýkrát ženu. Päťdesiatpäťročná generálmajorka Alenka Ermencová sa formálne ujme funkcie náčelníčky v stredu, informovala tlačová agentúra AP.

 

Študovala v Británii

Ermencová, ktorá získala vzdelanie v Británii, vystrieda generálmajora Alana Gedera, vymenovaného za náčelníka generálneho štábu vo februári, keď bol jeho predchodca odvolaný pre slabé výsledky slovinských vojakov v teste NATO. Slovinský prezident Borut Pahor vyjadril nádej, že vymenovanie Ermencovej pomôže zlepšiť plnenie úloh ozbrojených síl.

Ermencovú povýšili do hodnosti generálmajorky minulý týždeň. Od marca pôsobila ako zástupkyňa náčelníka generálneho štábu. Už vtedy išlo o najvyšší armádny post, aký dovtedy v Slovinsku zastávala žena.

 

Prvá žena na čele armády NATO 

Jej vymenovaním do novej funkcie sa stáva Slovinsko jedinou členskou krajinou NATO, kde stojí žena na čele armády, doplnila agentúra Reuters.

Ermencová slúži v slovinskej armáde od roku 1991, keď táto krajina vyhlásila nezávislosť od Juhoslávie. Štúdium absolvovala na Royal College of Defence Studies a King's College University v Londýne.