Španielsky súd nariadil istému mužovi z Andalúzie zaplatiť bývalej manželke odškodné vo výške viac ako 200.000 eur za 25 rokov prác v domácnosti, ktoré počas trvania manželstva vykonávala bezplatne. Súd odškodné vypočítal na základe španielskej minimálnej mzdy. V utorok o tom informovali predstavitelia súdu, píše agentúra AFP.

Muž musí odškodniť manželku za domáce práce

Žena od začiatku manželstva pôsobila v domácnosti a starala sa o rodinu. Manželstvo bolo uzatvorené v rámci tzv. režimu oddeleného majetku, čo znamená, že to, čo každý z manželov zarobil, zostávalo výlučne v jeho vlastníctve. Manželka tak za celé trvanie manželstva nenadobudla žiadne úspory, keďže nechodila do práce.

Súd preto na základe minimálnej mzdy v čase trvania manželstva – medzi júnom 1995 a decembrom 2020 – rozhodol, že muž musí svojej, medzičasom už bývalej manželke zaplatiť viac ako 204.000 eur za domáce práce. Okrem toho musí platiť i na výživné na jedno z detí, ktoré ešte nedosiahlo plnoletosť.

K rovnakému záveru dospel aj čínsky súd

Podobný prípad riešil aj súd v Pekingu pred dvoma rokmi. Žena sa starala sa o domácnosť a rodinu, a keď po piatich rokoch manželstva jej muž podal žiadosť o rozvod, Číňanka to odmietla nechať len tak. Žiadala ho o finančné vynahradenie všetkých domácich prác, ktoré pre rodinu  robila zadarmo. Rozhodnutie čínskeho súdu v tejto kauze sa stalo prelomovým. Manželovi nariadil svoju manželku odškodniť. Musel zaplatiť jednorázovo 50-tisíc juanov, čo je asi 6,5 tisíc eur a prispievať na mesačné výživné 260 eurami.