VARŠAVA. Poľské Národné múzeum vo Varšave sa rozhodlo viac neprezentovať videoinštaláciu zachytávajúcu mladú ženu pri tom, ako je s veľkým pôžitkom banán. Toto rozhodnutie pobúrilo poľských umelcov i opozičných politikov, ktorí teraz protestujú netradičným spôsobom - na sociálnych sieťach zverejňujú fotografie, na ktorých sami jedia banány, napísala v pondelok agentúra AP.

 

Poľské ministerstvo kultúry si predvolalo riaditeľa

K rozhodnutiu múzea stiahnuť uvedenú inštaláciu informoval ešte cez víkend poľský denník Gazeta Wyborcza. Došlo k nemu po tom, ako si poľské ministerstvo kultúry predvolalo riaditeľa tejto inštitúcie Jerzyho Mizioleka. Ten tvrdí, že videoinštalácia umelkyne Natalie LL z roku 1973 môže mať škodlivý účinok na mládež. 

 

 

Protesty na sociálnych sieťach

Z rozhodnutia múzea sa teraz na Twitteri či Facebooku vysmievajú mnohí užívatelia, ktorí ho vnímajú ako úzkoprsé, respektíve ako cenzúru. Na sociálnych sieťach na protest zverejňujú selfie fotografie, na ktorých si sami užívajú konzumáciu banánov. Pobúrená verejnosť plánuje ešte v pondelok rovnakým spôsobom protestovať aj pred samotným múzeom.