NEW YORK. Ženy tvorili iba 18 percent všetkých režisérov, scenáristov, výkonných producentov, strihačov či kameramanov podieľajúcich sa na výrobe 250 najlepších amerických filmov vyprodukovaných vlani v Hollywoode. Vyplýva to zo štúdie, ktorej závery citovala v stredu agentúra AP.

 

Americká filmová a televízna herečka Kristen Stewartová (vľavo) sa účastní  slávnostnej ceremónie udelenia hviezdy americkej herečke, režisérkw a producentke, držiteľke dvoch Oscarov za hlavnú úlohu Jodie Fosterovej (vpravo) na holywoodskom Chodníku slávy v máji 2016. Foto - TASR /AP 

 

Za 20 rokov sa pomery nezmenili

V poradí dvadsiatu štúdiu, skúmajúcu pôsobenie žien za filmovou kamerou, zverejnilo v pondelok Center for the Study of Women in Television and Film, ktoré je súčasťou Univerzity štátu Kalifornia v San Diegu.

Z jej výsledkov vyplynulo, že postavenie žien v Hollywoode sa v skutočnosti za posledných 20 rokov nezmenilo. V roku 1998 z rovnakého štatistického zisťovania vyplynulo, že v zákulisí filmovej výroby pracuje 17 percent žien.

Na výrobe 250 najlepších filmov Hollywoodu sa vlani podieľalo 25 percent producentiek, 11 percent režisérok a iba štyri percentá kameramaniek.