Aj na Slovensku, aj v Poľsku, je zdravotníctvo na dne. Toľko rokov po transformácii a stále len zlé správy. Až na jednu výnimku. Také svetielko v tuneli.

Každý rok začiatkom januára sa na uliciach poľských miest v tú nedeľu nedá nevšimnúť, že sa niečo deje. Milióny ľudí s červenými nálepkami v tvare srdca. Takmer vo všetkých mestách Poľska, ale aj vo svete, kde Poliaci žijú, sa odohráva niečo výnimočné. V ten deň „vystupuje“ zvláštny orchester, ktorý sa skladá zo 120 tisíc dobrovoľníkov.

Je to orchester ľudských sŕdc a celá akcia sa volá Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Veľký orchester sviatočnej pomoci). Tomu orchestru diriguje jeden človek – Jurek Owsiak. Možno nevyzerá očarujúco, keď hovorí, zajakáva sa, ale robí niečo výnimočné a vie nadchnúť aj iných. Celé to vymyslel už dosť dávno a každý rok je neodbytný a realizuje svoj plán. Potrebuje k tomu davy ľudí a darí sa mu ich získavať.

Každým rokom sa hlási viac a viac dobrovoľníkov, aby pomohli. Oni totiž zbierajú peniaze na špeciálne zariadenia do nemocníc. Roky to boli prístroje pre deti, ale pred časom začali zbierať peniaze aj na prístroje pre seniorov. Poľské nemocnice sú teda zásobované najlepšou špičkovou aparatúrou. Na každom takom prístroji je nálepka - červené srdiečko s logom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Veľký orchester sviatočnej pomoci). Toto podujatie sa uskutočnilo predvčerom po 24-krát. Zapájajú sa aj mladí ľudia, ktorým pred rokmi prístroje v nemocniciach zachránili životy, aj takí, ktorí zdravotnú starostlivosť nepotrebovali. Zapájajú sa mladí, starší, umelci, vedci, novinári, politici, učitelia, celé školy, hasiči, policajti, colníci, kominári, predavači, taxikári aj bezdomovci...

Všetci, ktorých sŕdc sa táto akcia dotkne. Málokto zostáva ľahostajným voči obrovskému davovému maratónu dobra. Ľudia v uliciach do pokladničiek dávajú mince, ale aj väčšie peniaze. Prebieha 24 -tisíc dražieb, do ktorých známe osobnosti poskytli rôzne dary, napríklad prezident Andrzej Duda venoval svoje lyže s podpisom, Robert Lewandowski – najlepší poľský futbalista – tréning s ním. Iní venujú obrazy, knihy, čo kto má. Podujatie sa rozrástlo do neuveriteľných rozmerov.

Áno, sú aj takí, ktorí to spochybňujú. Tak tomu bolo pred nedávnom, keď niektorí politici z vládnej strany Právo a Spravodlivosť začali ľudí odhovárať, aby sa nezapájali. Ale viete, čo? Poliaci zareagovali presne opačne. Pred nedeľou v internete kolovali červené srdiečka s logom a textom: tento rok dám dvakrát viac.

Len včera, po zrátaní prvých darov, organizátori oznámili, že nazbierali vyše 11 miliónov euro. Vďaka orchestru tak bude zásobených 320 pediatrických oddelení.

Pozitívne, že? Na záver nedeľnej akcie, na pódiu pred Palácom kultúry a vedy vo Varšave, kde vystupujú rôzne kapely, posiela Jurek Owsiak každý rok svetielko do neba. Taký symbol. Také svetielko v tuneli.

 

Prečítajte si aj Životná fatamorgána