V lobby hotela Carlton je všetko pripravené. Pred krbom čaká kožené kreslo, vedľa neho sú noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung, v škatuliach sú zložené klobúky. Osvetlenie je nastavené, český fotograf Jiří Štarha dolaďuje detaily záberu. Okolo posedávajú ľudia, fajčia a popíjajú kávu.

Nájsť tento priestor nebolo pre český tím jednoduché. Zakaždým hľadajú priestory, ktoré sú nejako spätá s prvou Československou republikou. V Prahe to nie je také ťažké ako v Bratislave. „Hľadali sme dlhšie, ale nakoniec sme našli krásny priestor, ktorý má prepojenie na Prvú republiku. Práve vtedy prešiel hotel veľkou prestavbou. A ako hosť to poznal aj prezident T.G. Masaryk,“ hovorí pre Ženy v meste Pavlína Amalie Kvapilová.

 

Foto - autorka

 

Nestratiť to dobré z minulosti 

Česká novinárka, moderátorka a bývalá riaditeľka divízie Nové média Českej televízie už viac ako dva roky pracuje na veľkom spoločenskom projekte Elegantní Česko, v ktorom oživuje to najlepšie z toho, čo vedela celá krajina a jej ľudia a odráža sa to od doby Prvej republiky. V rámci projektu vznikol nápad urobiť kalendár Československý šarm s legendárnymi ženami z minulosti a zo súčasnosti.

 

Kalendár Československý šarm. Foto - Jiří Štarha

 

„Projekt Elegantní Česko nie je pokusom idealizovať Prvú republiku. Snažíme sa hľadať to dobré z minulosti, čo sme zbytočne stratili a čo môže fungovať aj dnes. A keďže budúci rok oslávime 100 rokov od založenia Československa, chceli sme sa k tomu nejako postaviť. Doba prezidenta Masaryka bola zaujímavá v mnohých ohľadoch. A čo sa týka postavenia žien, boli sme u nás veľmi pokrokoví. Ženy v tom čase získali úplne nové možnosti, drali sa do profesií, ktoré boli pre nich predtým nedostupné. T.G. Masaryk bol  v tom čase veľmi progresívny a vplyv na to mala aj jeho žena Charlotta. Zapáčila sa nám preto myšlienka vytipovať z tohto obdobia 12 žien z jednotlivých profesií so silným príbehom a k ním 12 žien, ktoré robia rovnakú alebo podobnú prácu dnes,“ vysvetľuje Kvapilová.

 

Kalendár Československý šarm. Foto - Jiří Štarha

 

Z političiek vybrali Magdu Vášáryovú

Do hotela Carlton pozvali na fotografovanie jednu z dvoch Sloveniek, ktoré v kalendári Československý šarm budú  – političku Magdu Vášáryovú.

„Keď mi zavolali, moja prvá reakcia bola negatívna. Neznášam fotenie, to radšej 30-krát natočím nejakú scénu, ale fotografovanie je pre mňa nuda,“ hovorí pre Ženy v meste Vášáryová, kým jej vizážistka z firmy StayUnique SK&CZ dokončuje jemný mejkap. Rozhodlo až to, že bude vo výbere so senátorkou Františkou Plamínkovou.

„Hovorili sme o nej aj v Živene, najstaršom ženskom spolku, ktorého som prezidentkou. Plamínková nám pripomína, že máme stále málo aktívnych žien v politike i mimo nej. My ženy sme sa nechali zatlačiť do kúta, že musíme byť hlavne mamy. Ženy z minulosti toho zvládali nesmierne veľa a to nemali polotovary, pampersky, často ani elektrinu a plyn,“ hovorí.

Magda Vášáryová a Františka Plamínková budú zdobiť v projekte Československý šarm profesiu politička. „Magda Vášáryová je podľa mňa stelesnením celej tejto myšlienky. Napokon, čo sa týka verejného angažovania sa a politiky, v Česku vôbec nie je jednoduché niekoho takého vytipovať. K Vášáryovej sme vybrali Plamínkovú, ktorá sa okrem iného veľmi zaslúžila o volebné právo žien u nás,“ vysvetľuje Kvapilová.

 

Kalendár Československý šarm. Foto - Jiří Štarha

 

Ženy, čo menia veci

Vášáryová bola veľvyslankyňou v Rakúsku a v Poľsku, štátnou tajomníčkou ministerstva zahraničných vecí, poslankyňou za SDKÚ, založila Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku  a v roku 1999 kandidovala v prvých priamych prezidentských voľbách na Slovensku.

Plamínková (1875 – 1942) o veľa desaťročí skôr presadzovala vzdelané a kvalifikované úradníčky do štátnej a verejnej správy a ich nárok na materskú dovolenku, priala si vidieť ženy ako diplomatky a ministerky. Pre ženy chcela oboje: povolanie podľa svojich schopností, ale aj rodinu a k tomu pomocníčky v domácnosti, materské školy a vhodné detské zariadenia podporované štátom. V tom predišla svoju dobu.

 

 

Druhou Slovenkou v kalendári bude lekárka Petra Hudák. Tá sa špecializuje na neurochirurgiu a pracuje v Drážďanoch. „S ňou sa zase pozrieme na osud Vlasty Kálalové Di Lotti, ktorá sa tiež venovala medicíne, pracovala v Bagdade, a bola to veľmi inšpirujúca dáma,“ dodáva Kvapilová.

Kalendár bude len začiatok diskusie o ženách. Budúci rok sa každému povolaniu chcú venovať podrobnejšie. Okrem politiky a medicíny budú v kalendári zastúpené právničky, novinárky, herečky, športovkyne, módne návrhárky, maliarky, spisovateľky i ženy z biznisu.

 

Kalendár Československý šarm. Foto - Jiří Štarha

 

Múdre ženy s gráciou

Fotografovanie v hoteli Carlton trvá asi dve hodiny. Magda Vášáryová nepózuje, mienkotvorný nemecký denník si so záujmom číta. Deň po fotografovaní odlieta do Nemecka.

Ani po odchode z politiky neprestáva meniť veci. V Nemecku sa zapojila do medzinárodného think-thanku žien, ktoré chcú v rámci Európy spolupracovať. Doma je po desiatich rokoch aktívna v neziskovom sektore. vytvára Via Cultura Inštitút pre kultúrnu politiku. „Chcem ovplyvňovať kultúrne aspekty – čo však neznamená len umenie, ale viac poukazovať na kultúrny rozdiely, na vnímanie menšín, na vzťahy medzi mužmi a ženami. Z toho vznikajú mnohé súčasné problémy,“ hovorí angažovane.

 

Objednajte si

Kalendár Československý šarm si môžete objednať na elegantnicesko@gmail.com alebo na zenyvmeste@gmail.com

 

Do kalendára Československý šarm určite patrí. „Vyberali sme tam sčítané múdre ženy, ktoré na sebe pracujú a zároveň si vedia zachovať ženskosť, gráciu, noblesu a eleganciu. A ktoré sa nehanbia za svoje malé „nedokonalosti“, či vrásky, ktoré sú mapou života,“ dodáva autorka projektu Pavlína Amalie Kvapilová.