PARÍŽ. Jedenásť žien a jedenásť mužov. Po kanadskej vláde premiéra Justina Trudeaua má rovnaké zastúpenie mužov i žien aj nová francúzska vláda. Väčšina Francúzov je spokojná so zložením kabinetu premiéra Édouarda Philippa. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý si dala urobiť a jeho výsledky zverejnila francúzska spravodajská televízia BFMTV.

Podľa prieskumu 54 percent respondentov verí, že nová vláda bude pracovať efektívne. Približne rovnaký počet z nich je presvedčených, že vládny kabinet splní sľuby o obnove Francúzska, ktorú počas svojej predvolebnej kampane avizoval novozvolený prezident Emmanuel Macron. 

 

 

Ministerkou obrany je Goulardová

Zloženie novej francúzskej vlády oznámili v stredu. Pozostáva z 22 členov: 18 ministrov a štyroch štátnych tajomníkov, je v nej 11 žien a 11 mužov. Polovica členov vlády doteraz v politike nepôsobila, angažovali sa skôr v občianskej spoločnosti. 

Nesúhlasil ani s kritikou, že vo vláde - na rozdiel od Macronových vyhlásení - nie je zachovaná rodová rovnosť. Poukázal na to, že ženy v jeho vláde budú viesť ministerstvá s náročnou agendou.

Ministerkou obrany je Sylvie Goulardová, europoslankyňa za stredové hnutie MoDem. Frédérique Vidal je novou ministerkou pre vzdelanie, vedu, výskum a inovácie, olympijská majsterka v šerme Laura Flessel je ministerkou športu, Elisabeth Borne dostala ministerstvo dopravy.

Jediným členom bývalej socialistickej vlády, ktorého Philippe povolal do svojho tímu, je exminister obrany Jean-Yves Le Drian zastávajúci teraz post ministra pre Európu a zahraničné veci.

 

Laura Flessel je ministerkou športu.   Foto - TASR/AP

 

Nemôžu kumulovať funkcie

Funkciu ministra ekonomiky Philippe zveril svojmu spolustraníkovi zo strany Republikáni (LR) Brunovi Le Mairovi, ktorý vlani v novembri, keď sa v primárkach rozhodovalo o kandidátovi LR pre prezidentské voľby, obsadil štvrté miesto. 

Ministrom vnútra je Gérard Collomb, socialistický starosta Lyonu. Vo Francúzsku stále platí výnimočný stav vyhlásený po smrtiacich teroristických útokoch z uplynulých dvoch rokov.

V súvislosti s parlamentnými voľbami premiér Philippe vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter potvrdil platnosť pravidla, že nebude možné, aby ministri kumulovali poslanecký mandát s výkonom funkcie člena vlády. 

"Budú musieť podať demisiu," vyhlásil. France Inter dodala, že o poslanecký mandát sa chce uchádzať šesť členov novovytvorenej vlády.
      

.

Prečítajte si aj Kanada má prvú vládu, v ktorej sedí rovnaký počet žien a mužov