Dátum Veľkej noci, ktorá je pohyblivým sviatkom, sa každoročne mení a je určený na základe lunárneho kalendára. Tento rok vychádza už na koniec marca.

Veľkonočný piatok bude už 29. marca

Dátum Veľkej noci je historicky stanovený ako prvá nedeľa po prvom jarnom splne, ktorý nasleduje po dni jarnej rovnodennosti. Jarná rovnodennosť pripadá každý rok na 21. marca a tento rok bude Veľkonočná nedeľa nasledovať už o 10 dní, teda 31. marca.

V roku 2024, jarný spln nastane totiž veľmi skoro po dátume jarnej rovnodennosti. Bude to už 25. marca a to znamená, že aj Veľká noc bude pripadať na jeden z najskorších možných dátumov. Tento rok to bude hneď druhý možný víkend.

Rozsah dátumov, na ktoré môže Veľká noc pripadať, je od 22. marca do 25. apríla. V roku 2024, keďže prvý jarný spln nastane tesne po 21. marci, Veľká noc sa oslavuje v úvodnej časti tohto rozsahu.

Veľkonočná nedeľa v roku 2024 bude 31. marca

Táto situácia je pomerne neobvyklá, pretože je menej časté, aby jarný spln nastal tak skoro po rovnodennosti. Napríklad v roku 2025 bude Veľkonočná nedeľa až o takmer tri týždne neskôr, teda 20. apríla.

Astronomické udalosti ako sú rovnodennosti a splny sú dôsledkom pohybu Zeme okolo Slnka a Mesiaca okolo Zeme. Výpočet dátumu Veľkej noci je preto založený na týchto prírodných cykloch, čo môže viesť k značnej variabilite v tom, kedy tento sviatok každoročne pripadá. Skúste aj článok kedy je Veľká noc a ako ju osláviť