BRATISLAVA. Vianoce naštartovali nákupnú horúčku. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej sa začala už takzvaným Black Friday alebo čiernym piatkom, ktorý sa udomácnil aj na Slovensku.

„Predvianočná nákupná sezóna sa rozbehla a väčšina z nás už kupuje vianočné darčeky alebo minimálne rozmýšľa nad tým, čo by potešilo najbližších pod stromčekom,“ hovorí. Stále sa nájdu takí, čo si vianočné nákupy nechávajú na poslednú chvíľu.

 

 

December jasne vedie

Najúspešnejším obdobím z pohľadu maloobchodníkov je zvyčajne posledný kvartál roka, vysvetľuje Glasová. „Najúspešnejším mesiacom v roku zvykne byť december, počas ktorého sú tržby väčšiny obchodníkov vyššie ako po zvyšok roka,“ hovorí. Dôvodom sú práve vianočné sviatky – a nejde podľa nej len o darčeky, ale aj vianočné menu.

„Posledný kvartál roka sa preto na celoročných tržbách maloobchodníkov podieľal vlani až 27 percentami,“ hovorí Glasová. Ostatné štvrťroky tvorili okolo 23 až 25 percent z celkových tržieb, dodáva.

Koncom roka majú nižšie tržby jedine čerpacie stanice – jazdíme totiž menej. Najviac sa predávajú hračky, športové potreby, elektronika a veci do domácnosti. Darí sa aj stánkarom a trhovníkom na vianočných trhoch. „Súvisí to hlavne s nákupným ošiaľom pred vianočnými sviatkami, nakupovaním darčekov pod stromček, ale napríklad aj so snahou vylepšiť si bývanie pred blížiacimi sa sviatkami,“ vysvetľuje analytička.

Glasová očakáva, že tentoročný december bude pre obchodníkov rekordný. Našej ekonomike sa totiž darilo, rástla zamestnanosť aj mzdy, dodáva.

 

 

Takmer dve tisícky na polroka

V prvej polovici tohto roka sme u obchodníkov nechali v priemere 1700 eur.  Najviac – takmer polovicu, sme podľa Glasovej minuli v hyper- a supermarketoch. Necelá pätina išla do obchodov s ostatným tovarom, ako sú predajne s oblečením, kozmetikou, liekmi či šperkmi. Desatinu z našich peňazí sme podľa nej nechali pri tankovaní na benzínkach. Ďalšiu desatinu v predajniach s tovarom pre domácnosť ako je napríklad nábytok a v eshopoch.

 

Prečítajte si aj Deň nenakupovania alebo Čierny piatok, ktorý si vyberiete?