LONDÝN, BRATISLAVA. Na prehliadke írskych vojakov v Deň Sv. Patrika, v Národnej portrétovej galérii medzi umelcami, v londýnskej štvrti Woolwich v detskom centre charitatívnej organizácie Home-Start.

Za posledné týždne bolo vojvodkyňu Kate vidieť na mnohých charitatívnych a spoločenských akciách. Program manželky britského princa Williama bol plný bez ohľadu na to, že už v apríli porodí druhého potomka a súrodenca 20-mesačnému princovi Georgovi. Alebo možno práve preto.  

 

Malý princ George.   Foto - TASR

 

V piatok navštívila vojvodkyňa Kate s manželom, britským princom Williamom, centrum určené na komunitný a sociálny výskum. Podľa britských médií to bolo nateraz poslednýkrát, čo sa ukázala na verejnosti. Už sa bude pripravovať na aprílový pôrod.  Preto chcela stihnúť viac akcií a podujatí, na ktorých sa najbližšie nebude môcť zúčastniť.

 

Oslovuje prirodzenosťou

Všade, kde sa Kate v posledných mesiacoch objaví, osloví šarmom, štýlom a prirodzenosťou. Presne odhadne ako sa obliecť, ako sa správať. Určuje štýl tehotenskej módy aj vtedy, keď má na sebe šaty za 35 libier (48 eur) z internetového obchodu, aby neprovokovala drahými šatami medzi dobrovoľníkmi v charitatívnej organizácii Home-Start. Jej dobrovoľníci navštevujú viac než 29-tisíc rodín a pomáhajú rodičom riešiť choroby, psychické stavy či úmrtia blízkych.

 

 

Podľa autora kráľovskej biografie Andrewa Mortona Kate zachraňuje kráľovskú rodinu, ktorú desiatky rokov prenasledovali škandály. „William a Harry ešte sprevádza aura ich zosnulej matky Diany. Ale Kate medzi nich výborne zapasovala. Kráľovskej rodine prepožičala kúzlo Madison Avenues,“ povedal autor knihy Diana: Jej pravdivý príbeh v rozhovore pre Huffington Post.

Morton vysvetľuje, že kráľovská rodina nemôže podceňovať, aký má imidž a pri Kate sa nemusí báť. „Kate je oslňujúci človek,“ dodáva Morton o vojvodkyni, ktorú časopis Time zaradil v roku 2012 medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta.

 

 

 

Najpopulárnejší je Harry

I tak nie je vojvodkyňa najpopulárnejším členom kráľovskej rodiny. Podľa posledného takéhoto prieskumu časopisu Newsweek z jesene minulého roka je ním princ Harry, ktorého Briti obdivujú za službu v armáde, ale tvrdo kritizujú za výstrelky na večierkoch, kde ho už zažili v nacistickej uniforme. 

 

 

Kate podľa Britov reprezentuje modernú ženu, čo si podľa Newsweeku myslí 43 percent, len 10 percent tvrdí opak. Až 64 percent Britov ju označilo za atraktívnu, 51 percent za láskavú a 49 percent za inteligentnú. Asi 20 percent ju pritom opisuje ako inšpiratívnu ženu, kým len 3 percentá ju označujú za feministku alebo lenivú ženu.

 

 

Ak by sa prieskum urobil teraz bola by zrejme Kate vyššie, než na štvrtom mieste medzi členmi kráľovskej rodiny. A zmeniť to ešte môže aprílový pôrod, ktorým krajina žije. Briti nepoznajú presný termín ani pohlavie dieťaťa. Sama Kate pri jednej z charitatívnych organizácii povedala, že to bude v druhej polovici apríla. Či to bude chlapček alebo dievčatko rodičia neprezradili.

Mnohí tak špekulujú len podľa detailov – napríklad podľa farby oblečenia, v ktorom sa vojvodkyňa ukázala na poslednom verejnom vystúpení.

Mala na sebe ružový kabát britskej značky Mulberry, ktorý mala počas návštvy New York v decembri minulého roka.  Podľa znalca pomerov Mortona by sa potom dievčatko mohlo volať Elizabeth Diana Windsor po princeznej Diane, ktorá tragicky zahynula v roku 1997.