Veľkonočné pečenie je tradícia, ktorá sa v rôznej forme v rôznych regiónoch Slovenska pravidelne opakuje počas veľkonočného obdobia. Väčšinou ide o pečenie sladkých koláčov na oslavu Veľkej noci. Sú často súčasťou tradičných veľkonočných jedál, ktorých je u nás naozaj mnoho.

Všetky potreby pre veľkonočné pečenie nájdete v eshopezenyvmeste.sk.

Všetko pre veľkonočné pečenie

Sladké pečené dobroty sú často ozdobené symbolmi Veľkej noci, ako sú kríže, baránky alebo vajíčka, ktoré predstavujú obnovu života. Veľkonočné pečenie je pre mnoho ľudí dôležitou súčasťou veľkonočnej tradície a prispieva k vytvoreniu slávnostnej atmosféry najväčších kresťanských sviatkov či pre mnohých sviatkov jari, ako sa tiež nazývajú.

Medzi symboly Veľkej noci určite patrí napríklad Veľkonočný baránok. Podľa kresťanskej viery znamená symbol obetovania sa za spásu sveta. Ďalším zo symbolov je voda, ktorá sa v tomto období spája so zdravím, očistou, ale i prúdením životnej sily človeka. Tu je keramická forma na pečenie veľkonočného baránka.

Korbáč ako symbol Veľkej noci pochádza z pohanskej viery, vychádza zo starých slovanských zvykov, kde bol ukazovateľom sily. Vajíčko je zase zárodok života, symbol plodnosti a znovuzrodenia.

Kríž symbolizuje večnosť, prepojenie dvoch svetov - ľudského a božského. Bahniatka, alebo aj vŕbový prút sa stali symbolom prebúdzania sa jari. V kresťanstve sa používa minuloročné bahniatko na pomazanie čela popolom na znak kajúcnosti na Popolcovú stredu, teda presne 40 dní pred Veľkou nocou.

Symbol príchodu jari, symbol šťastia a zmyselnosti je aj zajačik - tu je keramická forma na pečenie veľkonočného zajaca. Taktiež podľa jednotlivých národov môže symbolizovať skromnosť a pokoru, či plynúci čas.

Mnohí si vychutnajú aj domácu šunku - na jej prípravu potrebujete šunkovar, ktorý kúpite rovnako na našom eshope.  

Vyskúšajte naše overené recepty na veľkonočné koláče. Medzi najbežnejšie nápady pre veľkonočné pečenie patria:

  • Vianočka alebo sladký chlieb: tento chlieb môže byť okorenený alebo obsahovať sušené ovocie, orechy a ďalšie ingrediencie, ktoré sú zvyčajne spojené s Veľkou nocou.
  • Ovocné koláče a torty: napríklad ovocné koláče a torty s jahodami alebo bobuľovým ovocím.
  • Keksy a sušienky: mnoho ľudí pripravuje tradičné Veľkonočné keksy s náboženskými symbolmi, ako sú kríže alebo baránky. Tu sú obľúbené formy vykrajovačiek.
  • Mazanec: to je druh sladkého chleba s rozinkami a kandizovaným ovocím, ktorý je populárny v mnohých krajinách Európy.
  • Zákusky: Patria medzi modernejšie sladké pečivo pripravované na veľkú noc. Koláče ako nepečené cheesecaky sa stávajú stále populárnejšie.