TORONTO. Ženy tvoria väčšinu obetí útoku dodávkou, ktorého sa v pondelok v Toronte dopustil 25-ročný Alek Minassian. Doposiaľ však nie je známe, či na ne páchateľ útočil úmyselne, uviedla v stredu torontská polícia.

 

Úmyselne do žien?

Podľa jej predstaviteľa Grahama Gibsona sú medzi desiatimi obeťami a 14 zranenými "prevažne" ženy. Ako však dodal, doposiaľ neexistujú indície, že by útočník zámerne nasmeroval dodávku do žien, keď ňou narazil do chodcov v severnej štvrti kanadskej metropoly.

Otázka sa stala aktuálnou po tom, čo sa zistilo, že Minassian krátko pred útokom na sociálnej sieti Facebook zverejnil záhadný odkaz. Vyplýva z neho, že bol súčasťou online komunity, ktorej členovia vyjadrovali nevôľu v súvislosti so svojou neschopnosťou nadväzovať vzťahy so ženami.

 

Útok v Toronte.  Foto - TASR/AP

 

Začiatok vzbury

Úrady zatiaľ odmietli zverejniť informácie o možnom motíve činu, pripomína agentúra AP. Šéf kanadskej polície Mark Saunders uviedol, že "v tomto vyšetrovaní sú otvorené všetky cesty". Podľa správ médií páchateľ v zašifrovanom odkaze na Facebooku vzdal hold páchateľovi masakru z Kalifornie Elliotovi Rodgerovi, ktorého nazval "prvotriednym džentlmenom". Študent (22) Elliot Rodger 23. mája 2014 zabil v blízkosti Kalifornskej univerzity v Santa Barbare šesť ľudí, ktorých buď dobodal, zastrelil alebo usmrtil vozidlom, a napokon sám spáchal samovraždu. Štrnásť ďalších ľudí utrpelo zranenia.

Facebook už medzičasom Minassianov účet vymazal, pre BBC však potvrdil, že text príspevku, ktorý sa objavil v médiách, je autentický. V texte sa písalo o začiatku "vzbury" ľudí žijúcich v nedobrovoľnom celibáte.