Na Slovensko prišla pred dvoma rokmi z Veľkej Británie. Londýn, kde vyštudovala žurnalistiku, vymenila za Bratislavu, kde sa venuje marketingu v IT firme. „Ako novinárka som sa chcela venovať móde a dva týždne som skúsila pracovať v módnom časopise, ale na mňa to bolo veľmi pomalé,“ smeje sa temperamentná Bulharka, ktorá si teraz veľmi užíva ako sa o ňu v zmenárni starajú kaderníci, vizážistka a stylistky.

 

 

Na Slovensko prišla za rodičmi, ktorí dočasne pracovali v automobilke v Trnave. Rodičia odišli, ale Svetlana zostala a dnes pracujem na marketingu v medzinárodnej firme, ktorá vyvíja mobilné aplikácie. Vlastnú rodinu nahradila inou, keď jej niekto z jej známych spomenul klub InterNations, kde sa raz mesačne stretávajú cudzinci.

 

 

„Pozrela som si ich webovú stránku a hneď ma táto komunita oslovila. Na mojej prvej akcii som bola veľmi nervózna. Avšak p. Loyola, ambasádor pre bratislavskú InterNations komunitu, sa ma po privítaní ujal a predstavil ma ostatným ľuďom. Postupne som spoznávala čoraz viac ľudí, čo bolo pre mňa jednoducho skvelé," vysvetľuje Svetlana. 

 

 

Odvtedy sa na mesačných akciách InterNations zúčastňuje pravidelne. "V lete minulého roka som dokonca začala pomáhať s organizáciou pravidelných stretnutí a v októbri sa stala jednou z ambasádorov. Komunitu InterNations jednoducho milujem. Je to niečo ako mať náhradnú rodinu, aj keď vás od tej Vašej delia stovky kilometrov. Všetci sme v rovnakej situácii - ďaleko od domova a nikoho nepoznáme. V InterNations je každý vítaný - naše motto je Nikto nestojí sám. Moja obľúbená časť každého podujatia je ice-breaker a finálne spoločné fotografovanie,“ hovorí Svetlana.

 

 

 

Zapáčili sa jej ľudia, ale aj mesto, hoci je neporovnateľne menšie ako Londýn. „Bratislava je možno malé mesto, ale možnosti  sú tu nekonečné,“ hovorí Svetlana a vysvetľuje prečo. „Tu sa cítim ako súčasť komunity, stretávam cudzincov i miestnych a žiadny deň nie je rovnaký. Dostala som sa tu k toľkým veciam, toľko nového vyskúšala, to sa nedá porovnať s Londýnom, kde vám všade cesta trvá hodinu a každý je zaneprázdnený a niekam sa rúti.“

 

 

Ako cudzinka nemala v Bratislave zlú skúsenosť a keď bolo treba pomáhať utečencom, sama sa automaticky pridala a pomáhala pre nich organizovať zbierky. „Slováci sú priateľskí ľudia, len sa niekedy málo usmievajú,“ dodáva Svetlana.

 

 

Najväčší problém jej tak robí iba strava. „Je iná, veľa syrov, bryndze. Mne veľmi chýba stredomorská strava, dary mora, to tu nemáte,“ dodáva. Aj tak sa zatiaľ zo Slovenska odísť nechystá. „Neviem, či tu ostanem navždy, ale zatiaľ sa odtiaľ nechystám odísť, som tu veľmi spokojná,“ smeje sa.

 

 

Zmenáreň si užíva ako máloktorá žena pred ňou. Pred fotoaparátom ožije, akoby modelku robila roky. A keď sa s nami lúči, dohadujeme si spoluprácu. Svetlana Gangová uvažuje, že štúdium žurnalistiky predsa len využije a začne pre Ženy v meste písať módne blogy. Len ešte nevie, či jej to pôjde v slovenčine alebo použije angličtinu, ktorou hovorí a píše bezchybne. 

 

 

Salón DNJ Beauty&Style

Vlasy: Erika Baráthová

Vizáž: Viktória Král 

Oblieka: Módny salón MiraMarce

 

Prečítajte si aj Zmenili sme Slovensku, ktorá pred vojnou ušla zo Sýrie 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.