Na základnej škole vyhrala celoslovenskú súťaž v kategórii populárna pieseň. „Spievala som vtedy Don´t Cry for Me Argentina od Madonny, ktorú som mala veľmi rada, bola jedným z mojich idolov,“ spomína si speváčka Anka Repková. O osemnásť rokov neskôr sedela v New Yorku v tej istej miestnosti, kde Madonnu na muzikál Evita pripravovala hlasová koučka Joan Lader.

 

 

„Nestretla som sa s ňou osobne, ale aj tak to bolo pre mňa po tých rokoch od detskej súťaže veľmi symbolické a veľmi emotívne. Keď som u koučky sedela, práve jej volal Sting, aby sa pozrela na jednu jeho vokalistku. Nakoplo ma byť tak blízko svetových hviezd, a keď som sa vrátila z New Yorku, pustila som sa do nových vecí. Zbavila som sa tam vnútorných limitov,“ usmieva sa Anka Repková.

 

 

Rozdiel medzi Slovenskom a americkým New Yorkom je podľa nej priepastný. „My na Slovensku sa viac kritizujeme ako chválime to dobré v nás. Američania sú ten druhý extrém, pre nich je všetko bomba, špica, ale veľa sa dá od nich v tomto naučiť. Hlavne si prinesiete ten pocit, že nič nie je nemožné,“ smeje sa Anka Repková. 

 

 

Medzi úspechom v speváckej súťaži na základnej škole a hodiny u slávnej hlasovej koučky v New Yorku sa toho v živote Anky Repkovej udialo veľa.

 

 

Hoci spievala od detstva, pôvodne chcela byť primabalerínou. „Na tanečné konzervatórium ma nevzali, tak som sa viac zamerala na spev. Na tanec som nezanevrela a dodnes ho využívam pri spievaní a pódiovom vystupovaní a ako herečka v muzikáloch,“ vysvetľuje.

 

 

Spevu sa profesionálne venuje od roku 2003, keď účinkovala v muzikále Vlasy. Prihlásila sa aj do druhej série speváckej súťaže Superstar. „Nepostúpila som ani do divadla, čo ma vtedy dosť zranilo, ale hneď potom som dostala hlavnú úlohu v muzikáli Rocky Horror Show, ktorú režíroval Jožko Bednárik. To môj život ovplyvnilo viac,“ hovorí Repková. Spevácke súťaže sú podľa nej vynikajúcou šancou ako sa odprezentovať a zviditeľniť, ale pre ľudí, ktorí nevedia, čo od takéhoto úspechu v živote chcú, to je aj nebezpečné. „Treba s tým úspechom vedieť pracovať a vedieť, čo ďalej chcete,“ dodáva.  

 

 

Anka Repková vie, čo chce. Vydala svoj prvý album Áno, už viem...a teraz pracuje na druhom. Piesne si nielen naspievala, ale aj sama napísala. „Prvú jednoduchú pesničku som zložila na základnej škole, teraz si už píšem väčšinu piesní sama. Tvorba vlastných piesní mi pomáha k sebapoznávaniu, ako by tie piesne boli mojím učiteľom a povzbudzovateľom v tom, čo robím, to ma na tom veľmi baví,“ vysvetľuje Anka Repková.

 

 

Okrem toho, že sama spieva, učí spievať aj iných. Individuálne spev učí 14 rokov, začala s tým už počas štúdia na hudobnom konzervatóriu. V minulom roku založila aj vlastný zbor pre dospelých: Zbor Anky Repkovej – Spievanie nás baví. „Inšpiroval ma k tomu trojmesačný pobyt v Londýne, kde som absolvovala hlasové workshopy s britskými lektormi a chodila do gospelového zboru. Prekvapilo ma, koľko ľudí tam spieva od detí až po seniorov, tak som si povedala, že niečo také urobím aj v Bratislave pre ľudí, ktorí chcú spievať len preto, že ich to baví. Nerobím konkurz, prijmem každého, kto má záujem,“ hovorí Anka Repková.  Po roku fungovania má dnes jej zbor 40 členov. „Je to pre nich veľmi oslobodzujúce, hovoria mi, že sa na to tešia celý týždeň.“ Okrem gospelových piesní spievajú aj slovenské ľudové. „Gospel je povzbudzujúca hudba, emočná a otvára mi to srdce, ale slovenské ľudové piesne vychádzajú z našich koreňov, preto ich prirodzene lepšie prežívame“ dodáva.

 

 

Speváčka, autorka piesní a textov a herečka neučí ľudí používať hlas iba na spev. Roky pracuje ako hlasová koučka a učí obchodníkov, manažérov alebo moderátorky využívať ho ako osobnú vizitku. “ Mnohí dbajú na imidž vonkajší, čo je super, ale súčasťou imidžu je aj hlas. Hlas hneď prezradí, ako je na tom vaše sebavedomie. Môže veľmi pomôcť urobiť výborný prvý dojem, ale aj ho pokaziť, ak hneď pri predstavení hovoríte potichu, bojazlivo,“ vysvetľuje. Na workshopoch učí ľudí ako posadiť hlas, ako otvoriť rezonátory, aby hlas znel, ako artikulovať a používať melódiu reči.

 

 

Najprv všetkých učí dýchať. “Zistila som, že deväť z desiatich ľudí nesprávne dýcha, a to je príčinou, prečo je ich hlas slabý. Správne narábanie s dychom pritom pomáha nielen silnému hlasu, ale aj kvalite života po zdravotnej stránke. Náš nádych sa v dospelosti často presunie vyššie do hrudníka, čo vedie k nedostatočnému prekysličeniu organizmu, negatívne to ovplyvňuje trávenie a má to vplyv aj na našu psychiku. Bránicové dýchanie pozitívne ovplyvňuje vnútorné orgány v brušnej dutine, masíruje srdce, okysličuje bunky a upokojuje, čo vedie k predĺženiu a skvalitneniu života,“ vysvetľuje.

 

 

Než prišla Anka Repková do zmenárne, stretli sme sa na biznis raňajkách pre podnikateľky a podnikateľov. „Biznis v spojení s umením je ťažká kombinácia, keď tvoríte, tak ste v inom svete, v pravej hemisfére, pri biznise a marketingu musím rozmýšľať v ľavej hemisfére. Ale darí sa mi jedno aj druhé,“ hovorí speváčka a hlasová koučka, ktorej workshopy a individuálne kurzy sa rýchlo naplnia. „Mám svoje hodnoty, ktoré prenášam aj do koučingu a verím, že priťahuješ, čo vyžaruješ a ja priťahujem dobrých ľudí, s ktorými si rozumiem aj po ľudskej stránke,“ dodáva speváčka Anka Repková.  

 

 

Salón: DNJ Beauty&Style

Vlasy: Lenka Dubačová

Vizáž: Zuzana Zvončeková

Oblieka: Karin Fashion

 

Pozrite si premenu aj na videu Stana Stehlíka:

 

 

 

Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá mení vzťahy na sídlisku